Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat ten správný kotel pro vaši domácnost?

topenilevne.cz

Kotel je srdcem každého domova. A to, jaký zvolíme, má zásadní vliv na celkové náklady na provoz domácnosti. Jaké jsou možnosti vytápění a který typ kotle je pro váš domov nejvhodnější?
Klíčový moment: Výběr paliva

Ustupující, ale stále ještě existující možností vytápění jsou tuhá paliva. Tuhá paliva jako dřevo či uhlí lákají nízkou cenou, ale je s nimi spousta práce. Upřímně si řekněte, zda budete mít vždy sílu a čas s přípravou dřeva. Je třeba také připomenout, že je třeba neustále udržovat oheň, aby vám dům nevychladl, až třeba odjedete na zimní lyžovačku. A to s tuhými palivy zajistíte leda tak, že vám někdo přijede domů zatopit, než se vrátíte.

Tip: Pokud vsadíte na tuhá paliva – podívejte se na nabídku značky Dakon. Kotle na tuhá paliva Dakon patří k prověřené klasice.

Stále populárnější a bezpochyby nejpohodlnější je vytápění elektřinou. Vytápění elektřinou ani nemusí být tak nákladné, jak máme všichni zažité. Při koupi elektrického kotle můžete u svého dodavatele elektřiny přejít na výhodnější tarif a tím dosáhnout na výdaje srovnatelné s domácnostmi, které topí plynem.
Nejoblíbenější, levné a dostupné je vytápění plynem. Je takovou zlatou střední cestou, která není tak finančně nákladná a nabízí dostatečný komfort.
Tip: Potřebujete s vytápěním domácnosti poradit? Obraťte se na topenilevne.cz.

topenilevne.cz

topenilevne.cz

Jaké provedení kotle zvolit?

Až budete vybírat kotel pro vytápění domácnosti, nezapomeňte řešit také ohřívač vody. Ne každý kotel umí ohřívat vodu v kohoutku i v topení. A když už budete shánět nový kotel, pořiďte si rovnou takový, který vám zajistí i teplou vodu.
– U elektrického kotle nemusíte řešit odtah spalin, ale před jeho instalací si musíte ověřit, zda váš dodavatel energie tento odběr schválí, protože se bude měnit velikost jističe.
– Atmosférický plynový kotel potřebuje vyvložkovaný odtah spalin do komína, ale tyto kotle se již nevyrábí – modely, které v nabídce najdete, se pouze doprodávají.
– TURBO plynové kotle nevyžadují komín – odtah spalin zajišťuje ventilátor. Spaliny můžete odvádět přes obvodovou zeď, ale i do komína. I tyto kotle se již doprodávají.
– Kondenzační plynové kotle plní nejpřísnější ekologické předpisy. Jsou vybaveny kvalitní elektronikou i čerpadly. Jsou velmi účinné a spaliny lze odvádět přes stěnu, ale i do komína. Při instalaci kondenzačního kotle je třeba mít možnost připojení na vodovodní odpad – vznikající kondenzát musí mít volný odtok.

Zjistili jste, co jste potřebovali?