Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Kachlová kamna – koupit nebo postavit?

Kachlová kamna

Kachlová kamna, to je klasika, která u vás doma nebo na chatě vyčaruje nepopsatelně útulnou atmosféru. Že o jejich pořízení už dlouho přemýšlíte? Pojďte se s námi podívat, jestli je lepší si kachlová kamna koupit, postavit svépomocíanebo to nechat na profesionálech.

Stavba kamen není hračka

Ať už si vyberete jakýkoli tvar a velikost kamen, vždy je třeba klást důraz na dodržení stanovených topných parametrů. Důležité je použít pouze kvalitní materiál a nepodcenit přípravu podlahy. Chybět nesmí pevný betonový základ. Hned na začátku je třeba říci, že postavit kachlová kamna není jednoduché. Proto byste měli postupovat buď pod dohledem zkušeného kamnáře, nebo rovnou celou stavbu svěřit do jeho rukou.

Přidej cihlu k cihle

Potřebovat budete několik typů materiálu – zdící, spojovací, konstrukční a izolační. Samozřejmostí jsou také přikládací a popelníková dvířka. Základ kamen můžete postavit například z pórobetonových tvárnic, samotný vnitřek kachlových kamen ze speciálních tvarovek ze šamotu. V dalším kroku se toto srdce kamen omítne a ke slovu přijde samotné položení kachlí. Ty lze skombinovat i s akumulačním materiálem, skrz který při topení teplo sálá do místnosti déle.

Hlavní roli hrají kachle

Na trhu existuje široká paleta různých druhů kachlí. Máte v zásadě dvě možnosti – buď sáhnout po klasických kachlích, nebo po moderních – velkoformátových. Pokud máte doma poklad ve formě starých kachlí z kamen po babičce, byla by velká škoda je nevyužít.Kachle je v každém případě třeba spárovat pružným materiálem. Výborně se hodí třeba žáruvzdorný silikon. Spáry v místě mezi kachlí a zdí zajistí akrylátový tmel.

Od první cihly k běžnému provozu do 21 dní

Stavba větších kachlových kamen, která budou dominantou a ozdobou místnosti trvá přibližně 5 až 7 dní. Než však budete moci kamna používat, musí důkladně vyschnout, abyste žárem nepoškodili šamotové cihly. Celý proces trvá při pokojové teplotě asi 14 dní. Od první cihly k běžnému provozu se dopracujete tedy za necelé 3 týdny.

Kachlová kamna můžete mít i za pár minut

Necítíte se na stavbu kachlových kamen ani pod dohledem odborníka? Máte před sebou jasnou volbu, a to kachlová kamna jednoduše koupit. I pomocí takových kamen můžete vytopit nejen jednu místnost, ale i celý rodinný dům. Dnes už totiž není problém sehnat kachlová kamna s výměníkem. Na ten můžete napojit jak radiátory, tak zásobníkový ohřívač vody.

Design podle přání

Nemusíte se bát, že by se kachlová kamna vyráběla jen v několika málo podobách. Opak je pravdou. I při pořizování již kompletně sestavených kamen můžete vybírat ze široké škály modelů. K dispozicimáte jak klasická kachlová kamna třeba s červenými, nebo zelenými kachlemi, tak i moderní kamna s čistými liniemi, které doplňují hladké kachle. Ty se perfektně hodí i do nejstylovějších interiérů.

TIP: Pokud se rozhodnete pro koupi už hotových kachlových kamen, ušetříte nejen čas, ale také peníze. Pořízení už hotových kamen vyjde v některých případech na pětinu ceny těch stavěných.
A co vy? Pustíte se do výroby kachláků pod dozorem kamnáře, nebo raději sáhnete po hotových kamnech, která na vás čekají připravená v obchodě?