Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Nakupujeme klimatizaci: jak se vyvarovat těm nekvalitním?

foto: Czechklima

S blížícím se létem vyráží čím dál více lidí do obchodů pro klimatizace, které udrží v domácnostech příjemnou teplotu. Stejně jako u ostatní elektroniky, i v sortimentu klimatizací najdete jak kvalitní, tak i poruchové kusy. Přečtěte si, jak se bezpečně vyvarovat neseriózním výrobcům.
Klimatizace do bytu nebo pouze ochlazovač vzduchu?

Za vidinou ušetření prostoru sahají obyvatelé menších bytů obvykle po co nejmenších chladicích jednotkách. Domů si tak můžete místo klimatizace nechtěně odnést pouze takzvaný ochlazovač vzduchu. Ten sice skutečně základní funkci – snižování teploty vzduchu – splňuje, ale místo příjemně chladné místnosti vám v bytě vytvoří vlhké pralesní klima. Skutečná klimatizace ale funguje přesně naopak – vzduch odvlhčuje a tím vzniká komfortní a zdravé prostředí pro dýchání.
Ani v malých prostorech se ale nemusíte spokojit pouze s nekvalitní náhražkou klimatizace – mezi dnešními modely najdete i prostorově úsporné klimatizace.

Vyvarujte se konvekčním klimatizacím

U klimatizací, které fungují na konvekčním principu, se po zapnutí otáčí rotační kompresor stále stejnou rychlostí. Teplotu vzduchu proto není možné dostatečně regulovat – na výběr máte pouze vypnutou, nebo naopak plně chladící klimatizaci.
Systém, ve kterém je kompresor schopen měnit frekvenci otáčení, se nazývá invertorový. Ten dokáže oproti běžným modelům nejen ušetřit až 40 % energie, ale je také výrazně tišší. Požadované teploty navíc docílíte během mnohem kratší doby a nadále bude udržována na stabilnější úrovni.

Kvalitní klimatizace umí i topit

V dnešních klimatizacích už bývají instalována tepelná čerpadla typu vzduch – vzduch. Díky nim se může teplo nejen odvádět z místnosti ven, ale také naopak vhánět dovnitř. Jedná se jednak o nejekologičtější, ale zároveň i ekonomicky velmi výhodný způsob vytápění – teplo je totiž odebíráno z okolního vzduchu.
Jestli si stále nejste jisti, jak nenaletět na lákavé nabídky nekvalitních klimatizací, obrátit se můžete na profesionály z Czechklima. Ochotně vám poradí s výběrem ideálního typu pro vaši domácnost.