Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Rekuperace poslouží i v paneláku

Čistý filtr zrekuperace. foto: Frigomont

Trpíte doma zhoršenou kvalitou vzduchu, ale nemůžete větrat s pomocí oken, protože byste si porušili potřebnou teplotní rovnováhu v interiéru? Máte zdravotní problémy způsobené nízkou, nebo naopak vysokou koncentrací vzdušné vlhkosti?

Potom byste měli věnovat pozornost rekuperačním jednotkám. Tato jednoduchá, účinná a relativně finančně dostupná zařízení totiž takové a podobné problémy snadno řeší. Na rozdíl od vžitých představ jsou vhodné nejen do pasivních domů, kde se cení jejich schopnost zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu a efektivní eliminace tepelných ztrát, ale uplatní se i v běžném panelovém bytě nebo rodinném domě. Kromě toho, že do vnitřního prostředí přivádějí čerstvý vzduch, s pomocí dalších funkcí dovedou výrazně zlepšit jeho kvalitu, a tedy i obytný komfort.

Jak to funguje

Jednotka nasává z venkovního prostředí čerstvý vzduch, který prochází přes rekuperační výměník, přes nějž proudí i vnitřní odpadní vzduch, který je odváděn ven. V místě výměníku dochází k předání energie z odpadního vzduchu čerstvému a naopak, a to aniž by došlo k jejich smísení. V chladných měsících roku tak rekuperace ohřívá, v teplých naopak ochlazuje. Přiváděný vzduch navíc prochází přes soustavu filtrů, jež zabraňují průniku nečistot. V místě nasávání to je mřížka a filtr na ochranu před hrubými nečistotami, v samotné rekuperační jednotce pak geotextilie a pylové filtry, které si poradí s jemnými nečistotami a bakteriemi. Rekuperační jednotky tak umožňují nejen cirkulaci a odvod vzduchu s vysokou koncentrací CO2, jež by mohla ohrozit zdraví obyvatel domu, ale navíc výrazně přispívají k čistotě a kvalitě vnitřního prostředí.

Další funkce

Rekuperační jednotky lze vybavit zařízeními, jež dále zvyšují obytný komfort. Jedním z nich je ionizátor, který vzduch nabíjí ionty a dává mu kvalitu srovnatelnou s tou v přírodě, například v přímořských oblastech. Další užitečnou vychytávkou je systém, umožňující zpětné využití vzdušné vlhkosti, která je do určité míry v bytě nebo domě zdraví prospěšná. Jde například o vlhkost vznikající při sprchování, která se díky tomu dostane do dalších částí interiéru, což ocení zejména obyvatelé vysušovaných panelákových bytů. Pro zlepšení kvality vzduchu lze rekuperaci vybavit také UV lampami, které likvidují bakterie.

Kolik to stojí

Cena nejjednodušších minirekuperačních jednotek, jež slouží k odvětrávání jednotlivých místností, a hodí se tak například do bytů, začíná už na 4 000 Kč. Jejich instalace totiž nevyžaduje rozsáhlejší stavební práce, stačí pouze vytvořit otvor v blízkosti oken. U novostaveb nebo při rozsáhlejších rekonstrukcích doporučují odborníci instalaci účinnější centrální rekuperační jednotky, jejíž cena se – v závislosti na vybavení – pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Vyžaduje například snížení stropu podhledy, do kterých jsou umístěny rozvody a trubky rekuperace, a také vhodnou místnost pro umístění jednotky. Kromě toho je třeba zajistit dostatečnou vzdálenost otvorů pro nasávání a vývod, aby se odváděný vzduch nenasával zpět. Pozornost si zaslouží také pravidelné čištění a výměna filtrů, aby nedošlo ke významnému snížení účinnosti celého procesu a k šíření nebezpečných bakterií a nečistot.

Zelená úsporám pomůže

V rámci aktuální vlny programu Nová Zelená úsporám lze získat na instalaci rekuperace finanční podporu, a to až do výše 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že tento příspěvek je určen i pro úpravu stávajících rodinných domů, jde o jedinečnou příležitost zlepšit kvalitu vnitřního prostředí i v obytných objektech, jež už prošly zateplením.

Text: redakce -ll-, foto: Frigomont