Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Topíte v krbových kamnech účinně? Spočítejte si to!

Koupili jste si krbová kamna kvůli atmosféře, kterou poskytují, nebo je máte jako jeden z funkčních prvků vytápění domácnosti? Ať už je důvod jakýkoliv, vždycky byste měli dbát na to, aby byl jejich výkon optimalizovaný. Co to znamená?

Přetápění i zima – důsledky špatného výpočtu výkonu kamen

Teplo rodinného krbu je krásná metafora. Pokud ale zjistíte, že máte doma spíš saunu, než příjemných 21 °C, pravděpodobně jste pořídili krbová kamna s příliš vysokým výkonem. Budete muset častěji větrat a tím pádem se vám provoz kamen dost prodraží.

Možná jste už pátrali v diskuzích, co s tím. Bohužel ani snížení přívodu vzduchu vám nepomůže, protože dosáhnete jedině vzniku dehtových zplodin, které se ukládají v komíně. Pokud jich je velká vrstva, klidně mohou vzplanout a místo sváteční atmosféry si užijete adrenalin při výjezdu hasičů.

Kamna s příliš malým výkonem zase při doporučené dávce paliva místnost nevyhřejí. Víc paliva nezkoušejte, mohli byste spotřebič velmi rychle zničit.

Výpočet výkonu krbových kamen zvládnete i sami

Jak vidíte, abyste si výhod vašich krbových kamen užili co nejdéle, měli byste je používat jen na nominální (optimální) výkon. Ten najdete na energetickém štítku spotřebiče. Jenže jak zjistit, co bude vhodné právě pro vaši domácnost?

Můžete si zavolat profesionála, který vám vše za nějaký ten poplatek vyřeší. Nebo můžete vzít kalkulačku a podle našeho návodu si výkon kamen spočítat sami.

Jako první budete potřebovat vědět objem prostoru, který vytápíte. To znamená změřit výšku stropu a výměru vytápěných místností. Tady si ale dejte pozor, jestli náhodou někde nejsou průchozí dveře nebo schody do patra, kudy by teplo mohlo unikat.

Pak už zbývá jen vzít v úvahu orientační ztrátu tepla budovy, která vás dovede k odhadu optimálního výkonu. Pro zjednodušení zařaďte svou domácnost do jedné z kategorií – moderní pasivní dům (ztráta tepla 20 W na 1 m3 ), nízkoenergetická stavba (ztráta tepla 30 W na 1 m3 ), stará budova bez zateplení a prvků izolace (ztráta tepla 50 W na 1 m3 ).

Dejme tedy tomu, že máme dům o výměře 76 m2 s výškou stropů 2,5 m , který je po rekonstrukci, se zateplením a sadou plastových oken – ztráta tepla 30W na 1 m3:

Výpočet bude: 76*2,5* 30W = 5 700 W => 5700 / 1000 = 5,7 kW

Orientační výpočet potřebného výkonu krbových kamen nebo krbové vložky tak, abyste pokryli ztrátu tepla, je 5,7 kW.

Sami vidíte, že je to velmi jednoduché. Navíc vám tato metoda ušetří spoustu peněz i nervů. Takže příště, až půjdete vybírat kamna, vzpomeňte si na náš článek.

Tagy: , ,