Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Topná sezóna začala

Krbová kamna, foto: HS Flamingo

Dodávka tepelné energie do českých domácností startuje, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne v příslušné lokalitě pod 13 °C dva dny po sobě, a podle předpovědí dalšího vývoje nelze očekávat, že poroste.

Ovšem většina domů je dnes už vybavena domovní předávací stanicí, kde si správce či majitel nemovitosti může zapnout i vypnout vytápění v podstatě kdykoliv. Tyto stanice fungují jako běžný kotel na elektřinu či zemní plyn, a odběratel sám rozhoduje, zda si nastaví jen ohřev vody, nebo i topení. V praxi to vypadá tak, že teplárny začnou při podzimním poklesu teplot ohřívat vodu v topném okruhu a jednotlivé domy si zapnou vytápění podle potřeby. Nemusí tedy čekat na chladné počasí, nebo si naopak mohou zapnout topení až při větší zimě. Domovní předávací stanice umožňují také nastavit vytápění například pouze na ráno a večer. I když se už začne topit, v jednotlivých bytech lze topení vypnout jednoduše zavřením termostatických ventilů.

Radiátory je třeba odvzdušňovat

V současnosti je systémem dálkového vytápění zásobováno kolem 1,6 milionu českých domácností, tedy dvě pětiny všech trvale obydlených bytů v republice. Všude tam musí před topnou sezónou zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou radiátory, a jakmile se začne topit, ohlídat si, jestli opravdu hřejí tak, jak mají. Případně je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch obsažený v soustavě radiátorů totiž může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu. Za celkovou kontrolu topné soustavy v domě je odpovědný správce objektu.

Kamna a krby

Ideální je sice jejich kontrola hned po skončení předchozí topné sezóny, ale do té nové je zkrátka vždy nutno vstupovat po pečlivé přípravě. Kouřové clony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru. S kouřovody pomohou speciální tvarovky, čistí se buď skrze příslušné čisticí otvory, nebo po demontáží jednotlivých kusů. Topidlo nepoškozené deformací či prasklinami by mělo být vybaveno funkčním těsněním i všemi pohyblivými částmi. Komín je nutné zajistit tak, aby do něho nevnikala voda. Zanedbávní revize těchto otopných těles může vést k zanesení komínu a následné otravě oxidem uhelnatým. V krajních případech dochází k požárům sazí v komíně, což má za následky nejen škody na majetku, ale leckdy i tragické ztráty na lidských životech. Kontakt na svého kominíka vyhledáte například na webu Společenstva kominíků v ČR: www.skcr.cz, které sdružuje kominíky a revizní techniky z celé republiky.

Text: redakce -ll-, foto: Korado, HS Flamingo