Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Deset „PRO“ sprchy bez vaniček

RAKO

Atraktivní vzhled a dostatek místa, komfort neomezený velikostí vaničky, Takové jsou sprchy s keramickým obkladem, jež jim dodávají nejen designový náboj, ale také odolnost, bezpečnost a snadnou údržbu. Široký výběr protiskluzných povrchů a mozaiky, s funkčními tvarovkami v podobě rohů a soklů, nahradí ostré hrany, a sníží tak riziko úrazu při sprchování.

Rozměry od S po XXL Velikost atypického sprchového koutu záleží pouze na preferencích uživatele a dispozicích koupelny. Prostorný sprchový kout umožní pohodlný vstup i svobodu vnitřního pohybu, komfort umocní sklopné sedátko, madlo nebo například dvě sprchové hlavice.

Elegenace čistých liní

Optické prolnutí sprchového koutu s koupelnou je díky identickému designu použité dlažby stylově jednoduché, a přitom elegantní. Variabilitu „řešení na míru“ podporuje široká nabídka formátů a povrchů dlažeb, stejně jako škála integrovaných odtokových žlábků.

Pořádek raz dva

Keramické dlaždice se snadno udržují. Postačí běžné čisticí přípravky, při větším zašpinění lze zvolit silnější prostředky určené speciálně na keramiku, obvykle nabízené výrobci.

Dokonalá hygiena

Moderní spárovací hmoty jsou vodoodpudivé, kalibrované dlaždice jsou navíc vstřícné k pokládce s minimálními spárami, takže se minimalizuje riziko vzniku plísní a usazování vodního kamene. Údržbu čistoty usnadňují také už zmíněné odtokové žlábky.

Mechanická odolnost

Keramický povrch díky svým parametrům překonává ostatní materiály, které se mohou lehce odštípnout nebo poškrábat. Nevadí jim ani prudký náraz sprchovací hlavice, ani pojezd kol invalidního vozíku, šrámy nezanechávají ani drápky domácích mazlíčků.

Bezbariérový přístup

Sprchový kout v úrovni podlahy, bez instalace vaničky, umožňuje uživatelům omezeným sníženou pohyblivostí pohodlný vstup i vjezd na invalidním vozíku.

Bezpečnost

Keramické dlažby, ideálně ve třídě B a C, jsou k dispozici s kvalitními protiskluznými povrchy. Pocit bezpečí zvýší i větší „zasíťování“ plochy spárami, jež odvádějí z podlahy přebytečnou vodu, stejně jako rohové či soklové tvarovky, díky nimž lze eliminovat ostré rohy a hrany.

Moderní technologie

Nedílnou součástí takzvaného „Walk in“ sprchového koutu je do podlahy zapuštěný žlábek odvádějící vodu do odtokového systému. Krytý plným nebo perforovaným roštem je instalován tak, aby jeho horní hrana lícovala s povrchem. Kout vymezuje nejčastěji jednoduchá skleněná zástěna, jejíž tvar respektuje umístění sprchového koutu (v rohu, v nice nebo v prostoru) koupelny.

Dokonalá pokládka

Dlažba se spáduje směrem k odtokovému žlábku, se sklonem cca 1-2 %. Podmínkou funkčnosti tohoto řešení je pochopitelně precizně provedená pokládka, kterou usnadňují systémová řešení od různých výrobců.

Dostupná cena

Rozdíl mezi investicí do sprchového koutu s kvalitní vaničkou nebo s podlahou s keramickým obkladem a integrovaným nerezovým žlábkem není nijak markantní. Konkrétní cena závisí na celkovém řešení koupelny i na stavebně-technických možnostech a schopnostech realizační firmy.

Text: redakce -ll-, foto: Rako, Mondo Ceramica, Dornbracht