Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


15 způsobů, jak ušetřit v kuchyni za energie

Jak ušetřit peníze při vaření? Existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou ušetřit měsíční výdaje za energie. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

 

 

 

 1. Vyměňte spotřebiče za moderní a šetrné. Energetická náročnost se stále snižuje a výměna starých spotřebičů za nové, splňující normu A+++ ročně ušetříte hezkých pár tisíc.

 1. Lednici nikdy nestavějte ke zdrojům tepla a udržujte ji zaplněnou alespoň ze 70%. Prázdná lednice má daleko větší spotřebu elektrické energie, než zaplněná.

 1. Používejte myčku nádobí, oproti mytí ručně tak ušetříte až 60% vody. Nejúspornější myčky se dnes prodávají v energetické třídě A+++ a oproti deset let starým spotřebičům ušetří až 30 % energie. Aby myčka pracovala správně, je nutné udržovat filtry opravdu čisté. Myčka by měla být dobře naplněná, pouze při plné kapacitě plní úsporný účel.

Tip: Myčka nádobí je velmi šetrná pouze v případě, že je zaplněná. Přečtěte si článek: Jak skládat nádobí do myčky a využijte ji naplno.

 1. Mikrovlnnou troubu používejte nejen pro ohřívání, ale i vaření. Je to rychlé a méně náročné na energie, než zahřívání hrnce s vodou na uvaření trochy rýže.

 1. Lednici pravidelně odmrazujte. I malá vrstva ledu může zvýšit spotřebu lednice až o 60%. Proto se pravidelné odmrazování rozhodně vyplatí.

 1. Na baterie nainstalujte perlátory, které provzdušní proud vody a spotřebované množství se při některých činnostech zmenší. V domácnosti dokáží perlátory ušetřit až 20% vody.

 1. Vařte vždy v hrnci s pokličkou. Poklička ušetří až trojnásobek času i potřebné energie pro dosažení bodu varu.

Tip: Chcete myčku nádobí schovat do kuchyňské linky, nebo dáte přednost volně stojící? Prohlédněte si vestavné a volně stojící myčky od značky MORA.

 1. Potraviny nerozmrazujte pod tekoucí vodou. Vždy na vaření myslete dopředu a nechejte je rozmrazit přes noc v ledničce.

 1. Indukční varná deska je nejúspornější variantou. myslete na to, když budete pořizovat novou.

 1. Při vaření ušetříte čas i peníze také použitím rychlovarné konvice k ohřevu vody. Jakmile bude horká, jednoduše ji přelijete do hrnce a pokračujete ve vaření.

 1. Nikdy nedávejte do lednice teplé potraviny. Ty prudce zvýší teplotu uvnitř a tím pádem i spotřebu. Také pomáhají šíření bakterií.

Tip: Chcete šetřit nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti? Přečtěte si článek: Tipy a rady, jak šetřit energiemi.

 1. Využívejte zbytkové teplo a varné plotýnky vypínejte ještě před koncem vaření. Setrvačností se jídlo uvaří a vy ušetříte.

 1. Investujte do kvalitního nádobí. Varné desky totiž potřebují rovné dno hrnců, které zabraňuje tepelným ztrátám až o 40 %.

 1. Udržujte spotřebiče v čistotě. Varnou konvici pravidelně zbavujte vodního kamene a pravidelně čistěte dvířka vaší trouby, abyste do ní dobře viděli. každé otevření dvířek při pečení totiž zvyšuje její spotřebu.

 1. Používejte vhodné nádobí a ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Použití správných hrnců s ideálním množství vody se časem příznivě projeví na vaší peněžence.

 2. Přejděte na úsporné LED žárovky a snižte svoje výdaje za energie. Zejména v zimních měsících, kdy míváme jen 8 hodin denního světla, se vám to vyplatí.

Tip: Víte, že myčka nádobí již oslavila 125 let? Podívejte se, jak vypadaly ty první myčky nádobí.

Zdroj obrázku: pixabay.com