Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vyladit jídelnu k naprosté dokonalosti

cik_jidelna

Jídelna už v dnešní době jenom zřídkakdy vystupuje jako samostatná místnost. Ve většině moderních interiérů naopak plní funkci předělu mezi kuchyní a obývacím pokojem a bývá umístěna ve volném prostoru. Musí proto dokonale ladit s celkovým konceptem vašeho domova a vypadat dostatečně reprezentativně. Dnes už nestačí koupit hnedka první stůl a pár židlí, které vás trknou do očí při cestě do práce.

Myslete na prostor

Dnes musíte pečlivě vybírat. A začněme tím nejdůležitějším – jídelním stolem . Dlouhodobě nejoblíbenější jsou stoly z dřevěného masivu, které působí luxusním dojmem a navíc navozují příjemný a hřejivý dojem. Levnější a neméně oblíbenou variantu představují stoly laminové, v módě jsou i stoly kovové. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždycky myslete na pohodlí strávníků. Pro jednu osobu byste měli vyčlenit nejméně 40×80 cm prostoru, tedy pro klasickou čtyřčlennou „posádku“ počítejte se stolem o rozměrech 80×160 cm.

Pokud vám to přijde příliš a váš byt na takový rozměr není stavěný, můžete si pořídit jídelní stůl rozkládací. Dnes už takové najdete prakticky v každém dobrém obchodě . A kdyby se vám do stolu nechtělo vůbec, pak můžete mezi kuchyní a jídelnou vytvořit nízký předěl a používat ho jako jídelní bar. I tato varianta je dnes u mladých rodin s menšími byty hodně oblíbená, což mj. dokazuje široká nabídka jídelních barových židliček.

Na židlích se můžete vyřádit

Když už máme vybraný stůl, je na čase vyřešit jídelní židle. Ty musí barevně i designově ladit nejen ke stolu, ale k celkovému konceptu interiéru. Do menších prostor volte spíše drobnější židle, naopak v obrovských jídelnách lépe vyniknou židle robustní.

Opět platí, že můžete vybírat z různých materiálových kombinací od dřeva až po kov. Jídelní židle    můžou být celodřevěné, čalouněné nebo třeba skleněné. S područkami nebo bez nich. V každém případě vždy volte židle dostatečně vysoké, pohodlné a s opěrkou sahající minimálně do horní třetiny zad. Pokud možno, vyberte židli s nožními spoji, které zvyšují stabilitu a zabraňují rozviklání. A v úvahu berte taky nároky na údržbu – vždyť kdo by se chtěl každý den otravovat s čištěním čalounění.

Tagy: