Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


V moderním domě musí být čistý vzduch

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro své zdraví, je vytváření kvalitního vnitřního prostředí. Řeč je především o čistém vzduchu v domácnosti, tedy v prostoru, ve kterém trávíte velkou část svého dne. Možná jste nad tím ani nepřemýšleli, ale právě vzduch, který máte ve svém domově, může mít značný vliv na to, zda jste zdraví, nebo ne. Velká část zdravotních problémů totiž může být způsobena nekvalitním vnitřním prostředím.

Dokonce existuje tzv. syndrom nemocných budov, definovaný Světovou zdravotnickou organizací, který popisuje onemocnění, která jsou spojena s pobytem v uzavřených prostorách. Ty zapříčiňuje špatné větrání a celkově špatné vnitřní prostředí, jehož vlivem lidé pociťují velké množství zdravotních problémů, od bolestí hlavy přes únavu až po nejrůznější alergie. Syndromem nemocných budov trpí podle odhadů dva lidé ze tří, přitom proti němu se dá bránit. Základem pro boj s ním je zajištění čistého vzduchu v domácnosti.

Tip: Více informací o tzv. syndromu nemocných budov najdete například na Wikipedii.

Moderní přístroje pomáhají problém řešit

Čistička vzduchu

Řešením číslo jedna je čistička vzduchu. Seženete ji od dvou tisíc a její výhody pocítíte okamžitě. Díky soustavě filtrů odstraní ze vzduchu prachové částice, bakterie, viry, roztoče, alergeny, plísně, chemické látky uvolňované ze syntetických materiálů, psí chlupy, ale také cigaretový kouř a jiný zápach. Rychle se tak zabavíte látek, které například dráždí dýchací cesty a způsobují chronické problémy. V domácnostech, kde jsou alergici či osoby s oslabenou imunitou, by proto měla být čistička vzduchu samozřejmostí.

Tip: Široký výběr čističek včetně čističek s ionizátorem a s dalšími funkcemi najdete v nabídce: čističky vzduchu.

Klimatizace

Dalším řešením může být nákup klimatizace. S jejím nákupem zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Nejen, že vám pomůže přežít letní vedra, ale také vyčistí vzduch v místnosti. Díky účinným filtrům odstraňuje, podobně jako čistička vzduchu, alergeny v podobě roztočů, pylů apod. Mimochodem … vlastně zabijete tři mouchy jednou ranou, protože s klimatizací se dá i topit. Pokud navíc máte problémy s příliš vlhkým vzduchem, klimatizace ho pomůže vyřešit, protože vzduch vysušuje. Nejdostupnější jsou mobilní klimatizace, které seženete již kolem 10 000 korun a nemusíte kvůli nim dělat žádné stavební úpravy. Za stacionární jednotku si budete muset pár tisícovek připlatit, ale její nákup se určitě vyplatí.

Digestoř

Digestoř by měla být v domácnosti úplným základem. Odstraňuje páry a pachy vznikající během vaření, ale také oxid dusíku, který se uvolňuje během vaření, pokud máte plynový sporák. Digestoř pomáhá snižovat vlhkost, a tím snižuje možnost výskytu nebezpečných plísní. Seženete jich hned několik druhů – komínové vestavné, podskříňkové, výsuvné apod. Za ty kvalitní zaplatíte od dvou tisíc výše.

Závěrem je třeba zmínit, že pro zdravé vnitřní prostředí vašeho domova je, mimo výše uvedených moderních přístrojů, nezbytné také správné větrání s ohledem na roční období, venkovní teplotu a vlhkost. Tj. v zimě větrejte spíše krátce a intenzivně ať místnost zbytečně neprochladne. Na jaře zase neopomeňte alergeny z kvetoucích stromů, v létě je zase optimální větrat brzy ráno a přes noc, abyste nepustili domů horký vzduch.

Pakliže vás dlouhodobě trápí vysoká nebo naopak příliš nízká vlhkost vzduchu pomohou vám odvlhčovače resp. zvlhčovače vzduchu (optimální vlhkost vzduchu doma se pohybuje od 40 do 60 %). Koupelnu je třeba pravidelně odvětrávat ventilátorem, který odvede nežádoucí vlhkost po sprchování či koupeli.