Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak často měnit z hygienických důvodů měnit matraci? Jak bojovat s alergeny v ložnici?

Postel Théra dub, foto: Spíme.cz

Jakákoliv matrace má svou životnost, kterou ovlivňuje kvalita použitých materiálů. Není již dávno pravda, že je třeba matraci měnit po pěti, nebo sedmi letech, toto pravidlo dnes s oblibou používají prodejci méně kvalitních matrací, aby jejich kratší životnost mohli zdůvodnit. Kvalitnější matrace z odolnějších materiálů toho vydrží daleko víc, životnost je i dvacet let, ale aby zůstali hygienicky čisté, je třeba je od začátku dokonale hygienicky chránit.


Bez ochrany dlouhá životnost nebude

Hlavním nebezpečím pro matraci je hygienické znečištění, co všechno může životnost matrace ohrozit? Hlavním nepřítelem je pot, prach a roztoči. Jakým způsobem proti tomu můžeme bojovat? Většina matrací má dnes snímatelný potah, který lze vyprat v ideálním případě na 60°C, což je teplota, kterou roztoči nepřežijí. Potah praním hygienicky ošetřit lze, problém je tedy se samotným jádrem matrace, u kterého je případné znečištění nevratné. Skvělým řešením kompletní hygienické ochrany matrace je matracový chránič s PU membránou. Díky PU, nebo prodyšnější HPU membráně chránič nepropustí žádnou tekutinu, prach, ani šupinku z lidské kůže, která je hlavní obživou pro roztoče. Matracových chráničů je dnes na trhu velké množství, ale ne všechny plní svou funkci a ne všechny jsou prodyšné, proto doporučujeme chránič s hyper-prodyšnou HPU membránou od Španělského výrobce Velfont.

Jak lze bojovat s roztoči a alergeny?

Dokonalou ochranou je již zmíněný matracový chránič, ale pokud jste ho do dnes nepoužili, tak bude matrace plná roztočů. Roztočů se lze zbavit přírodní cestou, díky laboratorním testům je dnes známé, že roztočům vadí levandule a eukalyptus, směs je účinná i proti jiným parazitům, jako jsou štěnice, nebo blechy. Ideální formou je vonná destička, kterou spolu s širokým výběrem matracových chráničů naleznete na internetovém obchodě spíme.cz. Vonná destička má 100% účinnost už po několika hodinách a vydrží až tři měsíce. Lze ji po tuto dobu využít v celé domácnosti, nebo si ji vzít s sebou na cesty.

A jaký nábytek patří ideálně do ložnice, aby byl hygienicky čistý?

V ložnici trávíme třetinu života, je to tedy místnost, v které trávíme nejvíce svého času a pokud celou dobu spánku dýcháme prach a trus z roztočů, nebo jiná hygienická znečištění, zvyšujeme tak hrozbu alergických reakcí. Zdrojem prachu a roztočů jsou nejčastěji látky a textil, nejhorším nábytkem do ložnice je tedy čalouněný látkový nábytek včetně dnes velmi populárních Box-spring postelí, které nelze hygienicky udržovat. Vyvarovat by jsme se měli v ložnici i koberce, který také nelze plně ošetřit od prachových částic. Doporučujeme tedy snadno udržitelný nábytek, nejlépe z přírodního materiálu jako jsou postele z masivu a dřevěný ložnicový nábytek.

Zdravotní matrace, matracové chrániče, postele z masivu a vonné destičky nakoupíte na internetovém obchodě www.spime.cz, nebo v kamenných prodejnách spíme.cz, které naleznete v městech Praha, Brno, Plzeň a Tábor.