Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Na co si dát pozor při výběru nového povlečení

Foto: Matějovský

Sháníte nové povlečení a bojíte se, že šlápnete vedle? Dejte si pozor na těchto pár detailů a nemusíte mít obavy, že s povlečením v budoucnu budete mít potíže.

Atypické rozměry se nevyplatí

Rozměry ložního povlečení můžeme rozdělit na jednolůžkové a dvoulůžkové. V jednolůžkových rozměrech u nás najdete rozsáhlejší nabídku vzorů a materiálů. Klasický český jednolůžkový rozměr přikrývky je 140/200 cm, polštáře pak 70/90 cm. Při koupi náplní myslete na to, že čím více atypický rozměr zvolíte, tím složitější na něj budete mít výběr ložního povlečení. Rozhodně se vyplatí držet se klasiky. Dvoulůžkové (někdy také francouzské) rozměry jsou také velmi oblíbené, nejčastěji vyráběnými rozměry jsou 200/200 cm u menších a 240/210 cm u větších přikrývek. Pozor na nadstandardně velké rozměry, většina výrobců ložního povlečení nabízí největší rozměr 240/210 cm! S obrovskou přikrývkou budete mít potíže s výběrem povlečení.

Pozor na napodobeniny z polyesteru

Pozor si dejte na záměnu kvalitního ložního povlečení z bavlny s levnými napodobeninami z polyesteru. Bavlněný flanel není totéž co mikroplyš. Bavlněný satén rozhodně nespleťte s klouzavým a přehnaně lesklým saténem z polyesteru, který se používá například na dámské noční košilky nebo župánky. Vždy si na etiketě přečtěte materiálové složení. Pozornost věnujte také ceně, příliš levné povlečení nebývá vyrobeno z kvalitních a trvanlivých materiálů, navíc se u levných výrobků hodně šetří na kvalitě potisku, což mnohdy může hraničit i se zdravotními riziky.

Tip pro vás: Přečtěte si, jak spolehlivě poznat kvalitní bavlněné povlečení

Poznejte kvalitu na první pohled

Kvalita povlečení se projeví až v průběhu používání a údržby, už v obchodě však můžete na první pohled a omak alespoň zhruba odhadnout, zda povlečení něco vydrží. Látka by neměla být průhledná, čím větší mezírky mezi nitkami, tím větší je pravděpodobnost, že se povlečení po vyprání srazí a zkroutí. Hrubý a umělý omak naznačuje mimo jiné i použití levných barev, které po vyprání vyblednou a ještě více ztvrdnou. Pamatujte také na to, že údaj o vysoké gramáži nutně neznamená i vysokou kvalitu, vždy záleží na jemnosti použité příze. Čím jemnější nitky a jejich hustota tkaní, tím kvalitnější látka, která by měla být lehká, poddajná, jemná na omak, bez výrazných mezer ve struktuře.

Jaký materiál a rozměr povlečení máte doma vy?