Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Spánek v parných letních dnech zpříjemní lehké přikrývky

Foto: KVALITEX

Blíží se období, kdy pro nás bude i spánek za trest. Parné letní noci a horké dny kvalitnímu spánku příliš nenahrávají. Pokud nemáte doma klimatizaci anebo alespoň stolní ventilátor, bude pro vás usínání pod horkou peřinou anebo neprodyšnou dekou velmi namáhavé. Naštěstí pro vás máme tipy, jak si zpříjemnit čas v ložnici během nocí, kdy se teplota šplhá k tropickému maximu a v místnosti je neuvěřitelné dusno.

Letní přikrývky a polštáře jako sázka na jistotu

Naštěstí na našem trhu existují speciální letní přikrývky a polštáře, které jsou určeny zejména pro horké letní dny a noci. Tyto speciální lůžkoviny jsou obvykle vyrobeny z chladivého materiálu, takže poskytují dostatečný komfort a kvalitní spánek během celé noci. Letním lůžkovinám je vlastní prodyšnost, lehkost, ale především vysoký stupeň absorpce vlhkosti spojený s následným odvodem potu.

Správný výběr je základ

Pokud se zaměříme na samotnou výplň lůžkovin, které vám přinesou potřebný komfort i během parných letních dnů, pak můžeme zvolit klasické prachové výplně s nižší hustotou a s větší velikostí peří, anebo polštáře, které jsou naplněné speciální směsí polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek. Vhodnou alternativou jsou také přikrývky z dutého vlákna o hmotnosti cca 200 g/m2.

Materiál se nevyplatí podceňovat

Co se týče materiálu přikrývek, největší oblibě se během horkých letních nocí těší zejména vlna, bavlna nebo hedvábí. Při výběru chladivého povlečení upřete svou pozornost také na měkčený len anebo satén. I ten totiž vyniká perfektními chladivými vlastnostmi. Navíc je k pokožce velmi příjemný a při správné teplotě praní a metodě sušení je prakticky bezúdržbový.

Pár praktických rad závěrem

Kromě pořízení letních přikrývek nebo praktických setů můžete teplotu v místnosti snížit i pocitově. Zvolte bílou a modrou kombinaci povlečení, přizvěte si na pomoc stolní ventilátor či chladivé podložky, kterými můžete vypodložit polštář anebo prostor u nohou. Dobré je také místnost pravidelně větrat, a pokud je to alespoň trochu možné, spát u okna otevřeného do průvanu.