Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Stylová a účelná ložnice

Co jsou ty vůbec nejdůležitější prvky zařízení ložnice? Nepochybně je to především postel, a v závěsu za ní pak úložné prostory. Zbývající části vybavení jsou až vedlejší záležitostí.

Postel, jako prostor, na kterém trávíte obrovské množství času, musí být především kvalitní. Design je samozřejmě pro většinu lidí také důležitý. Na tom, jaký rám si vyberete, ovšem zase tolik nezáleží. Můžete mít dřevěnou postel, kovovou postel, nebo postel potaženou laminem. Co ale dělá kvalitu postele? Jsou to především matrace. Při výběru a nákupu postele se proto vyplatí volit především postele, ke kterým si můžete sami dokoupit matraci podle vlastního výběru. Některé postele jsou prodejné již jako komplet, obsahují rošt i matraci. Jsou většinou celočalouněné postele s úložným prostorem, které hodně lidí bere jako velmi praktické, mohou se do nich ukládat peřiny a za jednu cenu dostanete vše. Mohou tedy vycházet levněji. Je ovšem otázkou, jestli se na posteli skutečně vyplatí šetřit. Odpověď zní nikoli. Správně zvolená postel s kvalitními rošty a matrací totiž vaše zdraví a pohodu ovlivňuje více, než si vůbec myslíte. U čalouněných postelí je pak potřeba zvážit ještě jednu věc. Látkové potahy a měkké polstrování je lákadlem pro spoustu nechtěných broučků a mikroskopických živočichů. Drží se v nich více také prach, takže pro alergiky se podobná postel příliš nehodí. Vhodnější je tedy koupit samostatný rám, k němu buď dokoupit rošt, pokud není jeho součástí a zejména kvalitní matraci. Mezi špičku současné doby se řadí například taštičkové matrace.

K úložným prostorám ložnice bezesporu patří šatní skříně. Tady se vyplatí volit buď skříně s posuvnými dveřmi do menší ložnice, protože dveře skříně pak v prostoru nezavazí, nebo klasické otevírací, do kterých se lépe dostává, máte-li dostatek místa v ložnici. Ideální jsou takové skříně, které mají na dveřích velké zrcadlo.