Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Hlavní důvody proč (ne)pracovat z domova

Práce z domova je v poslední době skloňovaná ve všech pádech. Být freelancerem je in a je to hlavní téma mnoha magazínů i blogů.

Můžete si myslet, že je to skvělé. Ono všechno má svá pro a proti. Někomu práce z domova bude vyhovovat, někomu ne. Posuďte sami, co by pro vás byla výhra a po čem byste rozhodně netoužili.

Absolutní svoboda

Pracujete, kdy chcete. To je bezesporu úžasná věc, protože si vstanete ráno ve čtyři, v deset máte hotovo a celý den pro sebe. Nebo vstanete s dětmi, odvedete je do školek, doma zvládnete během pěti hodin pracovat a pak se zase věnujete rodině.

Jenže je tu jeden velký háček. Musíte být pedantští a přísní sami na sebe. Svou práci musíte odevzdat včas, nemůžete si jen tak prokrastinovat nebo práci odkládat.

To je totiž jeden z hlavních rysů svobody – nemáte pravidla, sami si je stanovujete a jste za vše plně zodpovědní. Takže si klidně můžete jít sednout ráno do kavárny, projít se do galerie nebo ke kadeřnici, ale práce vám stojí, nikdo ji za vás neudělá. Pokud jste tedy dostatečně disciplinovaní, je to naprosto ideální.

Ušetříte čas i peníze za cestu do práce

Odpadají vám zdlouhavé cesty do zaměstnání a z něj. Ráno vstanete, sednete k počítači a vrháte se do práce. Jen nezapomeňte oddělovat domácí a pracovní část. Opravdu je důležité, abyste se oblékli, nasnídali, umyli. Rozhodně nezůstávejte v pyžamu.

Měsíčně tak můžete ušetřit poměrně slušnou částku, kterou byste jinak investovali do benzínu a jízdenek. A pokud si spočítáte, že průměrná cesta do práce je okolo 30 minut – denně tedy 60 minut, dá vám to měsíčně dohromady 20 hodin času k dobru. Za 20 hodin si přečtete pár knížek, zhlédnete několik filmů, jednou týdně dokonale uklidíte byt nebo si dáte tři dny volna.

Nikdo vás neotravuje

Nikdo vás nekontroluje, nikdo se vám nedívá pod ruku. Ale ani si nepopovídáte s kolegy u ranní kávy a to už může, zvlášť extrovertům, chybět.

Člověk je doma poměrně izolovaný. Proto se neuzavírejte před kontaktem s okolím. Choďte občas pracovat do kaváren, galerií a jednou za čas někoho pozvěte na oběd.

Skvělým tipem jsou školení v oboru, doplňování vzdělání na kurzech nebo kolektivní sport. Zároveň si můžete zaplatit pár hodin měsíčně v coworkingovém centru, kde opět narazíte na podobně smýšlející lidi a vzájemně si můžete nejen popovídat, ale také do budoucna pomoci.

Vytvořte si pracovní prostor

Určitě jsou profese, které si vystačí pouze s počítačem, případně psacím stolem a židlí. Do židle určitě investujte, aby netrpěla vaše záda.

Počítejte i s dalšími náklady. Možná budete potřebovat kancelářské potřeby, které byste jinak měli na pracovišti zdarma. Stolní kalendář vám usnadní orientaci v termínech a případných schůzkách. Archivační boxy a pákové pořadače využijete na dokumenty týkající se vašeho oboru. Osobně také doporučuji diář, který budete mít stále u sebe. Neunikne vám žádné datum a navíc si do něj zapíšete všechny myšlenky, nápady a podněty k vaší práci.

Osobně se mi líbí takový přístup, kdy chodíte pár dní v týdnu na pracoviště a zbytek si určujete sami doma. Taková kombinace obojího, kdy nevadí, že na čas někam odcestujete a pracujete úplně mimo zaměstnání i město.

A jak by to vyhovovalo vám? Doma? Nebo by vám chyběl kolektiv?