Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Střešní nosič: Jaký vybrat?

Tažné zařízení

Chystáte se na dovolenou autem a přemýšlíte, že by se hodilo pořídit si střešní nosič? Poradíme vám jak a podle čeho si ho vybrat.

Ještě před samotným nákupem

Než začnete vybírat, ujistěte se, že jsou nosiče, o kterých uvažujete, schváleny Ministerstvem dopravy ČR pro provoz na pozemních komunikacích v ČR. Od prodejce byste měli obdržet Atest 8SD s příslušným schválením.
Tip: Stejně praktická jsou i tažná zařízení, která oceníte nejen na dovolené, ale hodit se budou po celý rok. Montáž tažného zařízení není žádná věda, a když už budete pořizovat a instalovat nosič, můžete to auto „vytunit“ najednou.

Druh nosiče vybírejte podle Hagusů

Podle způsobu upevnění můžeme střešní nosiče rozdělit na základní střešní nosiče (příčníky) a střešní nosiče na lyžiny (Hagusy).
Základní nosiče jsou určeny pro vozidla, která nejsou vybavena podélnými nosiči (Hagusy) a většinou se upevňují do originálních upevňovacích bodů, do okapového žlábku, nebo mezi střechu a rám dveří.
Střešní nosiče na lyžiny (Hagusy) jsou určeny pro vozidla, která jsou vybavena podélnými lyžinami a nosič se upevňuje na podélníky pomocí stahovacího elementu. Pro správný výběr je třeba znát rozpětí podélníků. Podélné lyžiny můžeme ještě dělit na klasické a integrované.
• Klasické lyžiny – kulatý, oválný, nebo trojúhelníková tyč. Mezi střechou vozidla a lyžinou je vždy mezera.
• Integrované lyžiny – plochá lišta s podélnou drážkou na vnější straně. Mezi střechou a lyžinou není žádná, nebo jen minimální mezera.
Tip: Pokud hledáte obchod, kde nosiče pořídit za přijatelnou cenu, mrkněte na tazne.cz, kde najdete široký výběr pro všechny modely aut!

A co materiál?

• Ocelové tyče vás nalákají na nízkou pořizovací cenu a odolnost, ale odradit vás může vyšší hmotnost a hlučnost při vyšší rychlosti.
• Hliníkové tyče jsou na pohled elegantnější a potěší vás nízkou hmotností. Navíc mají drážku pro alternativní upevnění nosičů jízdních kol a boxů pomocí tzv. T-adaptéru. Bývají ale dražší a jsou náchylnější k poškrábání.