Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Mít křišťálové kliky nemusí být sen

Foto: Holar

Cítit se někde doma znamená najít potmě kliku na první dobrou, řekl kdysi spisovatel Karel Čapek… mít svůj vysněný domov a splnit si svůj sen může znamenat vybrat si kliku z neobvyklého materiálu, která mu vtiskne luxusní a originální charakter“, dodává Eva Čeganová ze společnosti Holar, která s klikami doslova vyrostla.

Jako dcera zakladatele firmy se Eva už odmalička pohybovala mezi regály s dveřním kováním, sledovala vývoj a vzorování. Zeptali jsme se jí tedy, co pro ni klika znamená? Klika je už po staletí praktickým a nepostradatelným interiérovým doplňkem, a aniž bychom si to nějak zvlášť uvědomovali, tvoří pevnou součást domova.

Interiéroví experti tvrdí, že při pořizování kliky je třeba mít na paměti, na co ji budeme potřebovat a kde bude umístěna. Jak si vlastně správně vybrat kliku? Je třeba si uvědomit, že to co chceme od kliky úplně nejvíc je, aby fungovala. Od konkrétní instalace a podmínek a četností použití se odvíjí materiál a následně konečná cena. Jednoduchá klika z barevného plastu se hodí spíš do dětského pokoje, naopak do veřejných prostor je vhodná klika z nerezové oceli s antibakteriálními vlastnostmi.

Zvláštní kategorii tvoří designové kliky určené pro luxusní interiéry, které jsou vyrobené z exkluzivních materiálů. Jaký materiál se teď těší největší oblibě? Designéři a interiéroví architekti se v současné době často orientují na netradiční materiály např. na sklo. Sklo v ušlechtilé formě českého křišťálu, který díky vysokému indexu lomu světla krásně prozáří interiér je použito ve světově unikátní řadě křišťálových klik HOLAR Crystal Glass.

Jak tato série, jejíž design byl vyvinut v prostředí české rodinné firmy ze Šlapanic u Brna, vlastně vznikla? Kompletní sérii kování vytvořili čeští skláři společně s našimi designéry v Holaru. Výstupem jejich spolupráce je harmonický celek vycházející z tradice českého sklářství a moderního funkčního designu. Série klik HOLAR Crystal Glass je nabízena v různých provedeních od klasické kliky, přes madlo nebo úchytku tak, aby Váš interiér mohl být kompletně vybaven.

Existuje nějaké doporučení ohledně údržby? Z praktického hlediska je klika snadná na údržbu, protože ji stačí přetřít vlhkým hadříkem. Nemusíte mít obavu z přílišné křehkosti, při správném zacházení bude trvalou ozdobou vaší domácnosti.

Jak postupovat v případě, že mě zaujaly luxusní skleněné kliky? Kontaktujte přímo pracovníky společnosti HOLAR, kteří vám poskytnou potřebné informace a poradenství, případně vám zašlou vzorky.