Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Beton jako stavební materiál: Elegance i tepelná izolace

Celkový pohled na rodinný dům z betonového zdiva LIVETHERM v pohledovém provedení a bílém nástřiku

S výstavbou domu se pojí řada otázek. Jednou z nich je výběr kvalitního stavebního materiálu, který se bude vyznačovat dlouhou životností, tepelně izolačními vlastnostmi, nízkou nasákavostí nebo akustickým útlumem. Beton do této definice přesně zapadá.

Beton doprovází lidstvo už od dob Antiky. Byl to právě přírodní cement, který umožnil Římanům vystavět pozoruhodné stavby, jež obdivujeme dodnes. Beton se stal i součástí nejvýznačnější české památky – Karlova mostu. Historie betonu je dlouhá a tento stavební materiál prošel významným vývojem, aby dnes stavebníkům nabídl dokonalené vlastnosti i moderní stavební řešení, zejména v oblasti pohledových, tzn. neomítaných staveb. Tyto přednosti splňuje inteligentní komplexní stavební systém LIVETHERM od společnosti BETONOVÉ STAVBY – GROUP, s.r.o. Předslav u KLATOV.

Pevný a odolný beton

Vlastnosti betonu jsou stále nedoceněné. Betonové stavební dílce se vyznačují vysokou mírou tepelné akumulace, objemové stálosti a pevnosti. Na rozdíl od některých jiných stavebních materiálů nepodléhají vlivům vlhkosti.

„Výhody betonu jsme shrnuli pod výstižný termín BETONOVÝ KOMFORT. Stavební systém LIVETHERM přináší kromě výše uvedených výhod také úsporu při realizaci omítek, protože není nutná penetrace a díky rovinnosti tvárnic se spotřebuje méně omítacího materiálu (v případě pohledového, tzn. neomítaného zdiva – žádný omítací materiál, na stěny se aplikuje pouze hydrofobizační nástřik. Ten si lze vybrat z nabídky různých odstínů.)“ uvedl Ing. Jiří Zacharda jednatel společnosti BETONOVÉ STAVBY – GROUP, s.r.o.

Beton: Zdivo, stropy i komíny

Jsou to právě výjimečné vlastnosti betonu, které tento stavební materiál předurčily k širokému spektru využití. Beton slouží pro výstavbu obvodového zdiva, komínů, stropů, překladů nebo výjimečných architektonických prvků, kdy interiéru i exteriéru propůjčují styl a eleganci.

K populárním betonovým stavebním systémům na českém trhu patří LIVETHERM od společnosti BETONOVÉ STAVBY – GROUP, s.r.o. Předslav u KLATOV. V době, kdy hrají prim úspory energií, jsou stále důležitější tepelně izolační vlastnosti zdiva. „Abychom dosáhli požadovaných tepelně izolačních vlastností, obvodovou tvarovku jsme doplnili vložkou z polystyrenu či neoporu (U 0,20 W/m2K). Tím vznikla sendvičová tvarovka s chráněnou izolací, díky které se zdí a zatepluje zároveň,“ upřesnil Ing. Jiří Zacharda.

Stále přetrvává obliba použití betonu i pro stropní konstrukce. Klatovská společnost BETONOVÉ STAVBY – GROUP, s.r.o. dodává na trh stropy BSK už 25. rokem a výrobky stále zlepšuje. Osová vzdálenost 660 mm byla doplněna rozměrem 480 mm pro větší variabilitu a pro vyšší zatížení stropů bez nutnosti použití více trámců a výztuží.

Pro výběr betonu jako stavebního materiálu hovoří i cenová dostupnost a rychlost výstavby. Beton by si měl pro svoji stavbu vybrat každý, kdo preferuje komfortní, úsporný a bezpečný domov.