Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Podle čeho vybírat realitní kancelář

Nové byty si dnes leckdy prodávají developeři sami. Jiní vyberou několik realitních kanceláří, kteří pro ně exkluzivně byty z bytových domů prodávají. Prodeji starších bytů se věnují prakticky všechny realitní kanceláře. Jak však poznat, zda náš výběr pro konkrétní agenturu je správný?
V České republice se na trhu pohybuje, nebo alespoň registraci pro realitní kancelář má přes tři tisíce subjektů. V Asociaci realitních kanceláří ČR je jich zaregistrováno kolem dvou set, na trhu se tato asociace objevila už v roce 1991. Pak tu ještě existuje Realitní komora ČR, ta funguje na trhu asi čtvrtým rokem. Tohle může být jeden z pohledů, jak zvolit, jak vyhledat vyhovující realitní kancelář (RK).
Základním úhlem pohledu je však profesionalita makléře. Jak ji klient pozná? Realitní kancelář by měla nabídnout komplexní rozsah služeb. Nejen nemovitost vyhledat, ale zajistit celý průběh obchodu. Znamená to, že RK má nejen makléře, ale svého odhadce nemovitostí, který pro ně pracuje, má taky svého právníka, který připravuje smlouvy… Obezřetnost při výběru RK je nutné klást na první místo. Koupě či prodej bytu je pro většinu klientů závažná a mimořádná záležitost. Taky se většinou jedná buď o celoživotní úspory, nebo úvěr, jenž klient splácí i několik desetiletí!
Na webových stránkách Asociace realitních kanceláří ČR mají uvedeno i desatero pro klienta realitní kanceláře. Je to jakési uvědomění si, jaké kroky klient musí učinit, aby prodal, koupil. Je praktické si je přečíst a postupovat podle nich. Také všichni členové ARK ČR jsou povinně pojištěni na případnou škodu vyplývající z výkonu jejich profese, tzn. pojištění odpovědnosti.
Co může přesvědčit potenciálního klienta realitní kanceláře, zda jeho volba je správná? Dobrá reference od důvěryhodného člověka, nebo konkrétní dobrá zkušenost známého je jednou z cest, jak přikročit k rozhodnutí.

Autor : Hs.-

Tagy: