Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Na zmrzlý trávník nešlapte. Co ještě potřebuje zahrada v zimě?

Záhony máte poryté, uschlé květiny zlikvidované a vodu z barelů vypuštěnou. Opravdu je už čas na odpočinek od prací na zahradě? Víceméně ano, ale klíče od branky neschovávejte. I v zimě je pár činností, které je potřeba udělat, aby se na jaře zahrada probudila v plné síle.

Ochraňte rostliny před mrazem a suchem

I když se to na první pohled nezdá, sucho je velkým nepřítelem rostlin po celý rok. Zatímco v létě nedostatek vody zjistíme podle vadnoucích listů, v zimě je to o něco obtížnější. Ohrožené jsou hlavně mladé stromky, stálezelené keře a jehličnany, které mají mělký kořenový systém. Půda totiž vlivem holomrazů vysychá a kořeny pak nemají odkud čerpat vláhu.

Je jasné, že s promrzlou půdou na zahradě v zimě nic moc neuděláte. Ale jakmile předpověď ukáže pár dnů s teplotami nad nulou, měli byste ohrožené stromky a keře zalít. Dobré je také nahrnout ke kořenům zahradnický substrát, který vytvoří další izolační vrstvu a půda bude vysychat pomaleji.

Při zalévání dávejte pozor na to, abyste moc nepošlapali trávník. Promrzlá stébla se snadno lámou a  když si v trávníku neopatrně vychodíte cestičku, tak tam na jaře zůstane holé místo.

Zabalte stromky i záhony geotextilií

Mladé stromky ohrožuje mráz nejen tím, že vymrzá půda okolo jejich kořenů, ale ohrožené mohou být i větve s pupeny. Aby přežily zimu nedotčené, dejte jim na korunu „čepici“.

Ideálním materiálem na obalení je lehká bílá netkaná textilie, protože pod ní může stromek dýchat a zároveň se nepřehřívá, pokud na něj svítí zimní slunce. Dobře se vám bude instalovat tehdy, pokud větve svážete tak, aby byla koruna stromku co nejužší. Netkané textilie můžete využít i na ochranu záhonů s trvalkami nebo na zakrytí skalky.

Mrkve nechte v záhonech, okrasné květiny vysejte do truhlíků

Když už budete zakrývat záhony, zkontrolujte, zda na nich ještě něco nezbylo. Pokud jste náhodou zapomněli vytáhnout pár kousků kořenové zeleniny, už ji tam nechte. Po přemrznutí by nebyla příliš chutná.

Jiné plodiny ale můžete sklízet na zahradě i v zimě. Třeba takový polníček vydrží i pod sněhem, stejně jako kapusta kadeřávek nebo kapusta okrasná.

A co okrasné květiny? Zatímco hlízy mečíků a jiřin na podzim vykopáváme, některé okrasné květiny zimní období dormance vyloženě potřebují, aby byly schopné na jaře vyklíčit. Patří k nim třeba hvozdík, zvonky nebo hrachory. Ty můžete vyset do venkovních truhlíků nebo na záhony, pokud půda ještě není promrzlá.

Kompost krmte i v zimě

Když už jste jednou začali kompostovat, je škoda přestat jen proto, že je zima. I když na kompostu teď probíhají rozkladné procesy pomaleji, pořád se tvoří materiál, který se vám bude na jaře hodit. Důležité je sypat tam biologický materiál ve větším množství a prokládat zbytky štěpkou, listím nebo drobnými větvičkami, aby byla v kompostu vyvážená skladba živin. Nezapomínejte kompost čas od času mírně zalít, podpoříte tak činnost mikroorganismů uvnitř.

Zdá se vám, že i v zimě je na zahradě spousta práce? Nemusíte stihnout všechno naráz. Dejte si hlavně dost času na plánování nové výsadby a prací v budoucím roce. A jestli vám chybí třeba netkané textilie na ochranu stromků a záhonů proti mrazu, objednejte si je z e-shopu Agrotex. Letos máte ještě dost času, protože ta pravá zima zatím nenastala.