Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Zahrada bez nežádoucích plevelů? Zkuste mulčování!

Mít zahrádku je sen mnohých z nás. Koho by taky netěšilo sklízet nádherné domácí jahody, rajčata a saláty, popíjet koktejl v lehačce ve stínu stromů a kochat se nádhernými kvetoucími záhony? Jenže realita bývá mnohdy jiná. Neprší, takže je potřeba denně zalévat a prokypřovat půdu, aby zahrada zůstala svěže zelená. Když prší, tak zase hlídat, aby plody nechytly plíseň a hnilobu a aby se po dešti nerozbujel plevel. Začíná to být pěkná dřina. K tomu přidejte sekání a hrabání trávy a místo relaxu na zahradě máte spíš posilovnu. Jde se tomu nějak vyhnout?

Přestaňte kosit a zbytečně hnojit a začněte mulčovat

V touze mít dokonalou zahradu si občas zbytečně přiděláváme práci. Pokosenou trávu okamžitě shrabeme na kompost, každý plevel hned v zárodku vytrhneme. Ale jde to i jinak. Můžete se inspirovat v přírodě. Co spadne na zem, to je využito jako hnojivo. Na zahradě tento proces napodobujeme mulčováním. Pomocí speciálních sekaček s mulčovacím klínem můžete pokosenou trávu hned zpracovat na malé kousky a ty nechat ležet, aby zadržovaly vlhkost a postupně uvolňovaly živiny do půdy. Spadané větve nespálíte, ale nadrtíte ve štěpkovači. Tímto mulčem pak můžete obložit ovocné stromky a keře.

Pomozte si netkanými textiliemi

Když se vrhnete na mulčování čistě přírodními metodami, můžete se po čase setkat s nejrůznějšími problémy. Ve vlhké vrstvě se schovají slimáci, kteří zdecimují úrodu. Nebo se do zahrady nastěhují myši či norníci, kterým se bude mulč hodit jako výborná schovávačka pro vstupy do nor. Možná také budete mít aspoň ze začátku problém odhadnout, jak silná vrstva mulče je vhodná.

Jednoduchým řešením je vytvořit mezivrstvu ze speciálních agrotextilií. Pro použití na zahrádkách se hodí především netkané textilie, které jsou lehké, dobře propouští vodu i vzduch, ale žádný plevel ani slimáci se v nich neschovají. Jak na to?

Nejjednodušší je instalace na záhoncích jahod nebo okurků. Vyříznete otvory tam, kde jsou sazenice  rostlin, ty pak protáhnete. Netkanou textilii na krajích zatížíte, nebo zahrnete hlínou. Krom toho, že se zbavíte plevele a ochráníte půdu před vysycháním nebo promrznutím, zabráníte i plesnivění plodů, které často po deštích nastává.

Další možností je osázení zahrady keři. V tom případě můžete tkaninu po položení zasypat dřevní štěpkou. Navíc, když si vyberete místo netkané textilie černé barvy přirozenější hnědou, zbavíte se rušivých prvků.

Agrotextilie jsou ideálním řešením pro každého zahradníka, který hledá rovnováhu mezi časem stráveným prací na zahradě a výhodami, které mu zahrada přináší.