Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Když venku je doma – proč nemít soukromý wellness

Naše evropské pracovní tempo je vysoké a způsob života náročný. I přes to lidé stále čerpají nové síly v přírodě. Jakmile získáme chvíli volna, táhne nás to na víkendové výlety do lesů, hor nebo k potůčkům v nížinách. Kultura spa a welness se proto stále častěji dostává z klasického lázeňství do zahrad našich domovů.

Zařízení osobního welness znamená komplexní záležitost, která určitě stojí za pozornost. Přnáší skvělý podnět pro každého, protože zkombinovat celý prostor takovým způsobem, aby dokázal uklidnit naše smysly, vyžaduje velký cit. Investice k nezaplacení, protože klid a odpočinek mají v tomto století stále větší cenu.

Voda jako klíčový element

Voda tvoří asi sedmdesát procent našeho těla i povrchu planety Země. Je základem života, jeho růstu a regenerace. Venkovní sprchy přinášejí skvělou volbu k oživení těla a zároveň nás směřují blíže k přírodě. MGS designéři z Milána vyrábějí, mimo jiné, i jednoduchá řešení pro outdoor sprchy. Jejich minimalistický design se dá diskrétně koncipovat v každém dekoru.

Osvěžující sprchou pod širým nebem můžete silněji prožívat své emoce tady a teď. Někdy stačí malý detail, jenž dá vašemu stylu více estetiky a elegance. Záleží samozřejmě jen na vás, jak a proč se chcete schovat před velkoměstem. Váš retreat můžete pojmout až zenově, podobně jako oceňovaná designérka Stephanie Brown z Vancouveru. Pro ni harmonie představuje základní motiv. Vše, co se vyskytuje v okolí objektu, musí souznít s myšlenkou díla

Fakt, že ke kráse stačí opravdu málo, dokazuje italská firma Vismara Veto. Její kolekce vyzařují neskrývanou touhu po kráse. Vytvářejí design divokých snů, jejichž základ vychází především z lásky.

Venkovní horké lázně

Podnebí české kotliny nenabízí pouze horké letní měsíce. Zima se u nás ohlašuje zpravidla začátkem listopadu a mnozí si pamatují Velikonoce na sněhu. Jsou zimomřiví lidé, kterým osvěžující sprcha mnoho neříká. Na konci dne je především zajímá, aby si prohřáli studené kosti. Mnozí z nás si život bez horké vany jednoduše nedovedou představit. Ale proč si ji nezařídit venku?

Nordické jacuzzi je skvělou volbou pro mimořádné uvolnění. Představte si silná aroma cedrového dřeva, jež prostupuje vašimi smysly, zatímco se okolní příroda připravuje na zimu. Jedinečný prostor pro plné soustředění vaší energie.

Pro lidi s citem pro hrubší tvary a materiály vznikla v českém Milíkově firma Créer. Jejich základním materiálem je beton, z kterého vytváří jedinečné doplňky. Jejich Vana Magna obnáší opravdu těžký kalibr nejen pro stěhovací firmu.

Fontána pro jediné přání

Ne nadarmo městské parky a královské zahrady lemují fontány s vodou. Voda totiž regeneruje nejen pokožku a buňky, ale také sluch a nervovou soustavu. Vytváří jedinečnou zvukovou kulisu a zklidňuje organismus zevnitř. V letních měsících přirozeně zvlhčuje vzduch. Fontány a kaskády navíc vždy balancují mezi uměním a designem. Kdo měl možnost usínat vedle potoka, ví, že jeho šumění ukolébá každého.

Není slunce bez stínu

Milujeme slunce a každý slunečný den v nás probouzí úsměvy a dobrou náladu. Za sluncem létáme v zimě i v létě často i přes půl planety.

Dlouhodobý pobyt na slunci ale našemu organismu spíše škodí. Vysouší pokožku a dehydratuje. V jižních zemích se slunce rychle mění v neúprosného zabijáka. Staří Italové si byli dobře vědomi důležitosti stínění veřejných prostor, díky tomu jsou bulváry v Římě či Bologni zakryty důmyslnými klenbami, jež chrání obyvatele před nemilosrdnými paprsky.

Pro venkovní wellness mají stíny stejnou důležitost jako místo pro opalování. Jednoduché a zároveň elegantní řešení nabízí Cane-line. Jejich slunečníky jsou praktické a dají se kombinovat do různých stylů.

Milovníkům designu bylo hezké slovo pergola sebráno lidovým používáním. Mnozí z nás si při jeho vyslovení vybaví bílou roletu, která při točení kličkou vydává nepříjemné zvuky a zastíní stůl na zahradě. Přitom pergola označuje v původním smyslu lehké loubí z volně stojících sloupů, porostlé popínavými květinami, tvořícími příjemné vzdušné zastropení.

Francouzská firma Biossun přenáší pergoly do 21. století. Jejich bioklimatické stavby nabízejí pohyblivé materiály, které se automaticky přizpůsobují počasí. Jednotlivé střešní pláty se pohybují, neboť stále vyrovnávají nejlepší poměr přirozené ventilace a přísunu světla. Vše samozřejmě nastavuje uživatel v mobilní aplikaci.

Vypoťte stres a starosti

Saunování si dobývá stále stoupající popularitu a podle doktorů je i zdravé. Finské sauny najdete dnes téměř v každém fitness. Výhodu venkovních saun představuje především výhled do krajiny.

Pro soukromé účely jsou pozoruhodnou alternativou k saunám parní lázně. Ve veřejných prostorách se jim z hygienických důvodů většina z nás vyhýbá, ale v soukromí tento důvod odpadá. Pro ty z vás, kterým připadá žhavá sauna náročná a nepříjemná, znamená parní lázeň tu pravou volbu. Člověk v ní díky nižší teplotě zůstane mnohem déle a celková relaxace probíhá příjemněji, intenzivněji a důsledněji. Parní lázně rozlišujeme turecké, arabské, římské i jiné, ale princip zůstává stejný: relaxovat v pomalém tempu při vysokém stupni vlhkosti.

Dotek vašeho wellness

Podobně jako ve městech vznikají otevřená fitness centra v parcích, designéři se stále častěji zaměřují na přístupná wellness v přírodě, na čerstvém vzduchu. Způsob relaxace se totiž stále mění. Psychologové se intenzivně snaží přijít na to, jaká forma rovnováhy západnímu člověku nejlépe prospívá, ale jejich výzkumy zatím setrvávají spíše na začátku. Shodují se však na tom, že příjemné emoce vytvářejí objekty, k nimž máme nějaký vztah.

Je proto důležité při vytváření wellness místa spojovat nové se starým. Vedle designu a estetiky by měl prostor obsahovat artefakty, jež se pevně pojí s životní zkušeností. Takové předměty jsou nabité energií a jemně vyzařují auru životní cesty. Takové předměty přirozeně mají nevyčíslitelnou hodnotu.