Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Saunováním ke zdraví

Finská sauna Sodin v setu - Karibu

Příznivé účinky této oblíbené wellness aktivity jsou nesporné. Ať vsadíte na klasiku ve finském stylu nebo na modernější variantu kabiny s infrazářiči.

Zařízení určená pro instalaci v domácích podmínkách mohou mít podobu buď kompaktních typových, sériově vyráběných kabin ve formě stavebnic, nebo na zakázku postavených produktů. U všech máte jistotu atraktivních materiálů a vydařeného designu, díky nimž se stanou ozdobou nejen obytných prostor.

K jejich umístění může posloužit bazénová či vstupní hala, koupelna, ale také ložnice nebo obývák. Efektně vypadají samozřejmě rovněž venkovní varianty umístěné do zahrady, na terasu či do lodžie a na balkon.

V nabídce jsou zařízení jež ctí klasiku a fungují na principu finské tradice nebo kabiny pracující s teplem produkovaným pomocí infračerveného záření. První varianta je sice poněkud náročnější na stavební připravenost, a dodržení zásadních konstrukčních i bezpečnostních podmínek, to ale vyznavače finské sauny rozhodně neodradí. Příznivci infrasaun zase poukazují na snadnou instalaci kabin podmíněnou pouze přívodem elektřiny. U obou typů jsou rozhodně výhodou velmi kompaktní rozměry, takže jsou – pokud je to nutné – minimálně náročné na prostor.

Každá z nich však pracuje a působí jinak, především pokud jde o teplotu, jíž své uživatele vystavuje. V klasické sauně s teplotami v rozmezí 75-90 oC je nutné pobývat bez oděvu, po prohřátí musí následovat ochlazení, ideálně v bazénku nebo kádi s hodně studenou vodou, cyklus se doporučuje několikrát opakovat. V infrakabině stačí pro vyvolání potřebného pocení 45 – 60° C, saunování tu zprostředkovávají speciální infra zářiče, jejichž vlny z 80 až 90 procent vstřebá tělo. Procedura je šetrná k lidskému organismu, takže ji mohou využívat i lidé, kteří z jakéhokoliv důvodu nesnášejí vysoké teploty. Terapii lze navíc absolvovat v normálním oblečení, následné ochlazení je možné, ale stačí k němu obyčejná sprcha. Provoz i obsluha infrakabin je jednodušší, s nižšími energetickými nároky.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ (na trhu jsou i modely kombinované), kromě zdravotních benefitů získáte zároveň vkusný doplněk obytného prostoru, zahrady či terasy a další možnost vyžití.