Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Betonový plot pro náročné uživatele

betonový plot

Beton patří k nejstarším stavebním materiálům. Uživatelé si na něm cení jeho mimořádně praktických i estetických vlastností, jež jsou vstřícné ke stavbám různých typů, k nimž patří i betonové ploty.
Skvělá pevnost a odolnost betonu je zárukou jeho dlouhé životnosti, možnost neomezeného tvarování, probarvování a povrchových úprav mu dává širokou variabilitu využití. Výslednému vzhledu realizací nahrává i možnosti kombinace betonu s řadou dalších materiálů, skvěle vyzní například ve spojení se dřevem či tahokovem. Individuálním požadavkům stavebníků dokáže vyhovět také díky široké škále prvků, z nich lze výsledný plot postavit, a použití strukturovaného bednění nebo různých forem, takže není problém přizpůsobit plot stylu a charakteru konkrétní nemovitosti a zahrady.

Dvakrát měř…

Důležité je rozhodnout se, jaký typ betonového plotu bude nejlépe ladit s domem a celou zahradou, zdali klasický betonový plot nebo betonový plot oboustranný. Tedy zda vsadíme na realizaci plnou, s pomocí souvislých plotových tvárnic, nebo beton použijeme pouze pro stavbu podezdívky a opěrných sloupků, jež pak doplníme plotovými poli z jiného materiálu, například ze dřeva, kovu či dokonce z PVC. K jejich výstavbě se často používají univerzální tvarovky v různých formátech a barevných provedeních, jejichž instalace probíhá nasucho a následně se vylévají zdicí maltou. Lze tak dosáhnout klasického vzhledu oblíbeného polopropustného zděného plotu. Roste ale i počet stavebníků, které oslovují jednoduché stavebnicové systémy, sestávající ze sloupků ve tvaru H, mezi něž se pak usazují jednostranné či oboustranné betonové desky různých povrchových variant. Díky moderním technologiím lze totiž beton proměnit ve vzhledově zajímavé prvky s různým tvarem i variabilní barevností, nabídka obsahuje například i renesanční balustrády, průhledové mřížky nebo různé reliéfy, třeba s přírodními motivy.

Jak na to

Prvním krokem, bez něhož se betonový plot určitého typu neobejde, je vykopání základů (základové spáry), která by měla být v nezámrzné hloubce cca 80 – 90 cm, následuje její vylití směsi betonu s drtí. Po zatvrdnutí a vyzrátí betonu se doporučuje položit do ložné spáry hydroizolaci, například asfaltové pásy. Pak už lze položit první řadu tvarovek, které budou skryty pod úrovní terénu. V místech budoucích sloupků lze podle typu zvolených tvárnic zabudovat svislé armovací pruty, jež stavbu zpevní a dodají jí potřebnou stabilitu. Pokračujeme jednoduchým vrstvením plotových tvárnic, které se vyplňují betonem, s horní hranou zakončenou zákrytovými deskami. Po důkladném vytvrdnutí betonu lze do sloupků nainstalovat nosné patky pro úchyt plotových výplní a panty pro zavěšení vstupní branky a vjezdových vrat.

Jde to i bez základů

V poslední době jsou v kurzu betonové ploty z prefabrikovaných prvků, které vynikají hlavně nulovou údržbou a životností, přesahující 30 let. Dílce se vyrábějí v rozměrech, které umožňují postavit oplocení ve výšce od 25 cm do 3 m. Jejich přední strana je vždy strukturovaná a zadní hladká, díky vzájemné kombinaci tak může vzniknout velmi originální oplocení, jež perfektně doplňuje obytnou stavbu i zahradu. Stavba je rychlá a jednoduchá, stačí usadit desky mezi sloupky ve tvaru H. A protože instalace systému nevyžaduje nákladnou a pracnou betonáž základní desky, jeví se finanční náročnost takové stavby jako velmi přijatelná. Výsledný betonový plot vypadá skvěle už ve své základní, typicky betonové šedi, ale lze si samozřejmě vybrat libovolnou barevnou variantu. Volitelný je i povrch jednotlivých dílců, může být drsný i sametově měkký.

Více o betonových plotech na www.betonoveploty.cz