Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Chraňte sebe i váš domov bezpečnostními skly

Foto: Oknoplastik

Okna a dveře, nebo jak odborníci s oblibou říkají otvorové výplně, jsou nejčastějším místem pro násilné vniknutí do bytu, rodinného domu či komerčního objektu. Nejjednodušším, ale velmi účinným způsobem, je opatřit veškeré skleněné výplně bezpečnostním sklem. Dříve se za tímto účelem používalo drátosklo. Dnes moderní technologie nabízejí zcela čiré bezpečnostní vrstvené sklo, které je možné použít i při výrobě izolačních dvoj nebo trojskel.

Co je to bezpečnostní sklo?

Bezpečnostní sklo je sklo, které je vyrobeno z několika vrstev skleněných tabulí, jež jsou proloženy PVB fólií. Někdy se tomuto sklu říká vrstvené sklo nebo také lepené sklo. Můžete se setkat i starým obchodním názvem Connex. Výhodou tohoto skla, které je samo o sobě velmi pevné, pružné a přilnavé, je také fakt, při rozbití střepy zůstanou přichyceny k fólii a samovolně se nerozletí po okolí. I to spolehlivě odradí zloděje, protože samotné fólie s rozbitým sklem sále zabraňují neoprávněnému vpádu. Struktura složení (počet mezivrstev a počet skleněných tabulí) pak určuje úroveň bezpečnosti z hlediska ochrany osob a majetku. Pro výrobu bezpečnostních skel se používá také technologie kalení.

Proč je výhodné použít bezpečnostní sklo?

Policejní statistiky dokládají, že 37 % vloupání je zloději provedeno okny a právě bezpečnostní sklo umí díky svým vlastnostem, útokům zlodějů ve významné míře zabránit. Kde tedy použít bezpečnostní sklo? Obecně platí pravidlo, že pokud je sklo potenciálním pachatelům oboustranně přístupné, a je na něj kladen požadavek na bezpečnost, musí být použito u oken či vchodových dveří sklo oboustranně bezpečnostní! A ještě jedna poznámka. Prosím, nepleťte si vrstvené a vrstvené bezpečnostní sklo. Vrstvené sklo dle normy ČS EN 12600:2004 lze totiž za bezpečnostní považovat od třídy bezpečnosti 3B3, kdy při nárazu do skla vzniknou četné praskliny, avšak úlomky drží pohromadě a neoddělují se od fólie. Vrstvená a vrstvená bezpečnostní skla nacházejí i další využití, s oblibou se používají i při výrobě celoskleněných zábradlí či skleněných pochozích podlah.

Jest-li se chcete dozvědět o bezpečnostním sklu více, proklikejte se do poradny firmy Oknoplasik, která má kvalitní bezpečnostní sklo i ve své nabídce.