Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Konopí dobývá stavebnictví

stavby z konopí, foto: Ekostavivo.cz

Zelenou má dnes obecně výstavba domů z materiálů, jejichž výroba není náročná na spotřebu energií, a zároveň jsou zdravotně nezávadné a vstřícné k životnímu prostředí. Budoucnost tedy celosvětově patří také například objektům z průmyslového konopí. Vlákno této rostliny totiž vyniká pevností, trvanlivostí a přirozenou odolností proti škůdcům. V současnosti se využívá hlavně k výrobě izolací a takzvaného konopného betonu, žadáné jsou i laky a oleje.

Konopné izolace

Díky nim vzniká dobré obytné mikroklima s přirozenou ochranou proti plísním, hnilobám a dalším cizopasníkům, v zimě zamezují únikům tepla, v létě naopak ochlazují. Oproti konvenčním produktům však bodují zároveň stabilitou plynoucí z jejich odolnosti proti vlhkosti a kapilárních vlastností při odvádění vody. Vyhledávané jsou rovněž díky relativně vysoké schopnosti akumulovat teplo podobně jako třeba dřevo. Aplikace konopných pásů v konstrukcích (do podkroví, stropů, podlah i na vnitřní a vnější stěny) je snadná a příjemná, nevyžaduje použití ochranných rukavic či respirátorů. Naprosto ojedinělým produktem jsou pak omítatelné fasádní konopné panely, jež lze ke stěně připevnit lepidlem či hmoždinkami.

Revoluční konopný beton

Vápeno-konopnou stavební hmotu, takzvaný HempCrete vyráběný z konopného pazdeří, hašeného vápna, cementu a vody, lze použít pro stavbu celého domu, bez cihel a další tepelné izolace. Ačkoliv v Evropě z ní vyrostly už stovky staveb, u nás jsme s její aplikací teprve na počátku. Jde o recyklovatelný materiál se skvělými parametry v oblasti tepelné a zvukové izolace, jehož největší výhodou je postup výstavby: velmi rychle totiž tvrdne. Vedle univerzální funkčnosti a cenové dostupnosti konopného betonu stojí za pozornost i jeho environmentální šetrnost (jeho ekologická bilance je A+).

Konopné oleje a laky

Přípravky, jejichž základem je kopný olej, dokážou velmi účinně ochránit dřevěné prvky před plísněmi, škůdci a nasákavosti vody. Zároveň však zachovávají prostupnost vodních par, takže dřevo může dýchat. Čistý napouštěcí konopný olej je vzhledem ke svému složení vhodný i pro nátěry nábytku, hraček a podobně. Pro ochranu venkovních prvků před UV zářením jsou ideální konopné lazurovací laky s obsahem minerálních pigmentů, jejichž odolnost se udává až dvojnásobně vyšší než u klasických lazur.

Text: redakce PhDr. Alena Müllerová

Foto: Ekostavivo.cz