Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Kouzlo betonu aneb proč stavět z betonových tvárnic?

Cihla je v našich poměrech stále tradičním stavebním prvkem. Beton se jí však stává významnou konkurencí. Proč se vyplatí stavět z betonu?

 

 

Výhody staveb z betonu

Z čeho stavět, to je pravděpodobně ta nejzásadnější otázka, kterou si stavebníci pokládají. Dostupných materiálů se dnes nabízí celá řada. Stavební technologie pokročily a dávají tak budoucím majitelům nemovitostí do rukou mnoho možností.

Pro stavebníky je důležitých hned několik kritérií. Jednak jde o pořizovací cenu samotné stavby. Ta se nemalou měrou odvíjí právě od pořizovací ceny materiálu. Už u materiálu je proto klíčové, aby nebyl příliš drahý. Důležité jsou také jeho izolační vlastnosti. A v neposlední řadě může být pro mnoho lidí rozhodující taktéž rychlost výstavby.

Beton se vyznačuje řadou příznivých specifik. Tento materiál není dávno výsadou prefabrikovaných panelových domů. Účelné a funkční bydlení z něj lze vytvořit také v segmentu rodinných domů. Řadě lidí se navíc líbí beton i po designové stránce, neboť v sobě přiznává určitou „syrovost“.

Zdicí systém UNIKA

Betonové zdicí systémy zahrnují komplexní spektrum stavebních prvků – nosné i nenosné zdivo, stropní systémy, dále také ztracené bednění, případně i překladové tvárnice.

Jedním z těch v současnosti nejoblíbenějších je systém UNIKA. Zdicí systém UNIKA pochází z Francie, kde má tento produkt již dlouhou tradici. Tradičně se používá také v dalších zemích na západě Evropy, například v Belgii. Z odborného hlediska je mimořádně oceňován. Vyniká jak dobrým poměrem ceny a výkonu, kdy hrubá stavba vychází cca o třetinu levněji, tak také specifickou charakteristikou, která z něj činí ideální stavební systém.

Vlastnosti betonových tvárnic

Tyto tvárnice jsou velmi pevné, odolné a vykazují dlouhou životnost. Manipulace s nimi není náročná a umožňují přesné vyzdění. Zároveň zachovává celý systém jednoduchost. Mezi jeho žádoucí vlastnosti patří rovněž pevnost. Díky tomu lze vytvořit úzké stěny.

Tvárnice jsou zároveň paropropustné, nenasákavé a mrazuvzdorné. Proto jsou velmi dobře odolné vůči působení vnějších vlivů. Materiál rovněž přináší příznivé vlastnosti akustické. Proto jej lze doporučit i pro realizaci zvukových stěn.

V kombinaci s tepelně izolačními systémy navíc lze dosáhnout zlepšení izolačních vlastností a současně tak i výrazných úspor z hlediska nákladovosti vytápění. Zdicí systém přichází s maximální kvalitou a současně si zachovává výraznou variabilitu v použití.

Ruku v ruce s kvalitou samotné stavby pak jednoznačně kráčí také komfort pro samotné obyvatele. Uvnitř bydlení takto realizovaného nedochází ke kondenzaci vodní páry, a proto se ani netvoří plísně. Navíc vynikají betonové tvárnice i svou ekologičností. Na rozdíl od řady jiných materiálů je jejich výroba velmi šetrná k životnímu prostředí.