Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Krytiny pro novostavby i rekonstrukce

Iko Ostravice

Bitumenové a asfatové šindele, ocelový, hliníkový či měděný plech, plastové a další lehké produkty nacházejí uplatnění především tam, kde je nutné brát ohled na výslednou zátěž nejen střešní konstrukce. Neznamená to však, že byste s jejich volbou museli rezignovat na estetické parametry výsledné plochy.

Váha zmíněných střešních krytin, jež může být oproti páleným či betonovým produktům až desetinová, je rozhodujícím parametrem výběru vhodného materiálu zejména při přestavbách. Vzhledem ke své variabilitě a nápaditému designu je však předurčuje rovněž k realizaci neotřelých nových obytných objektů. Architekti oceňují jejich skvělý vzhled, stavaři zase snadnou aplikaci a tvárnost, s níž se materiály jsou schopny formátově a typem povrchů přizpůsobit jakkoliv členitému objektu.
V poslední době se v oblibě daří především plechovým krytinám, jež jsou k dispozici v podobě hliníkových, měděných, nerezových, titanzinkových a dalších materiálů, a to jak ve formě pásů v různých délkách, tak i v podobě maloformátových prvků různých velikostí a tvarů. Bodují odolností, trvanlivostí a životností, stejně jako nabídkou barev a povrchovou variabilitou, skvělé je, že se dají aplikovat i na střechy s nízkým sklonem. Na trhu jsou i šablony, jež svými rozměry a vzhledem hodně připomínají klasické pálené či betonové tašky, s nimiž jsou často i opticky zaměnitelné. Tato jejich přizpůsobivost se odráží na úrovni výsledných realizací. Práci pokrývačů usnadňuje rovněž ucelený doplňkový program, zahrnující jak typizované klempířské prvky (hřebenáče, závětrné lišty, okapní plechy atd.) a prostupové tašky, tak i difuzní folie, bezpečnostní prvky, originální spojovací materiál a těsnění. Součástí sofistikovaných systémů bývá obvykle i okapové řešení, stejně jako segmenty v podobě střešních oken a nadkrokevních izolací, související s kompletizací střešního pláště. Uživatelé oceňují i relativně nízké nároky plechu na údržbu, stejně jako skutečnost, že pro mechy a houby je na jeho hydraulicky hladkých plochách prakticky nemožné se uchytit.


Konstrukci krovu i stavbu samotnou minimálně zatěžují rovněž asfaltové (bitumenové) šindele. Jejich mimořádná pružnost je ideální především pro aplikaci v místech, kde by se klasické tašky atypickému tvaru střechy jen složitě přizpůsobovaly, navíc ještě za cenu velkého „prořezu“. K dispozici jsou v podobě jednovrstvých či laminovaných (vícevrstvých) produktů, jež opět nabízejí poměrně rozsáhlé barevné, tvarové i hmotnostní varianty.

Text: redakce -ll-, foto: IKO, PREFA, RUUKKI, SATJAM, LINDAB