Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Největší akce věnovaná pasivním domům

Pasivní rodinný dům v Hradištku-zdroj: 3AE s.r.o., NOVATOP

Mezinárodní Dny otevřených pasivních domů umožňují zájemcům navštívit zabydlené objekty, popovídat si s jejich majiteli i architekty a zeptat se na vše, co je zajímá.
Akci před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku. Základní filozofie akce zůstává ve všech zemích stejná – vysvětlit desetitisícům zvědavých návštěvníků fungování pasivních domů na základě konkrétních zkušeností a neformálním způsobem jim ukázat, jak se v energeticky úsporných domech vlastně žije. V České republice se do této akce rok do roku zapojuje čím dál tím více pasivních domů. Loni šlo o 85 objektů, rodinných i bytových domů, a také veřejných budov.

Návštěvníci si mohou vybrat, zda chtějí vidět zabydlené nebo rozestavěné rodinné domky, ukázky zajímavých rekonstrukcí. Připraveny budou exkurze do bytových domů v pasivním standardu, ale také návštěva kancelářských budov nebo základní umělecké školy. Návštěvy jsou bezplatné, Dny pasivních domů probíhají díky ochotě majitelů, kteří se akci věnují ve svém volném čase. Jedním z nich je i projektant Rostislav Kubíček, jehož dům nejenže šetří energii, ale v celkové roční bilanci má dokonce přebytky! „Lidé si mohou prohlédnout, jak vše funguje, a získat představu i o tom, co by udělali jinak,“ říká. Na spoustě míst se návštěvníci mohou potkat s architektem objektu, organizují se komentované prohlídky a další programy.

Akce tak otevřeným a transparentním způsobem bojuje proti mýtům, které se kolem pasivních domů stále objevují. Jedinečnou šanci získat vhled a zkušenosti s bydlením v pasivních domech budou mít všichni o víkendu 13. až 15. listopadu. Bližší informace a mapa všech otevřených domů jsou k dispozici na stránkách www.pasivnidomy.cz/dpd. Součástí akce bude i bohatý doprovodný program včetně užitečného školení pro každého potenciálního stavebníka.

Text: redakce -ll-, foto:  3AE s.r.o., NOVATOP