Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Průmyslové podlahy v obytných objektech

Rodinný dům Osice-Betonepox

Materiály, jež donedávna byly doménou v komerčních a průmyslových stavbách, se začínájí stále častěji objevovat i v soukromých bytech a domech. Týká se to rovněž litých, betonových a stěrkových podlahovin.
Nová generace hmot v podobě samonivelačních směsí se jako finální povrch uplatní v obytných objektech všechy typů, tedy jak nově stavěných, tak rekonstruovaných. Kreativní neokoukaný rejstřík bezespárových litých podlah oslovuje stále častěji nejen architekty, projektanty, designéry i uživatele, kteří dávají přednost jednoduchosti, úspornosti a minimalizmu ve výrazových prostředcích. Společnou vlastností litých materiálů je jejich snadná aplikace a gravitací daná schopnost samonivelace, díky níž je výsledný povrch dokonale hladký a vodorovný.

 

Výrazová variabilita

Lité směsi se uplatňují zejména v kontextu se železobetonovými konstrukcemi, sklem a ocelí, ale rovněž se dřevem, jež je jim vhodným a žádoucím protikladem. Výhodou těchto materiálů aplikovaných s pomocí novodobých technologií je mnohotvárnost výsledného povrchu, a to jak z pohledu široké barevnosti, tak i kvůli možnosti využití různých dalších efektů včetně integrace libovolných motivů a materiálů. Ty se po zalití a zatvrdnutí stanou nepřehlédnutelnou součástí nápadité pochozí plochy. Velmi efektní jsou v této souvislosti například průhledné pryskyřice. Neomezené variabilitě řešení nahrává i volitelná úprava finální vrstvy: ať už vsadíte na mat, lesk či protiskluzný povrch, nic nebrání tomu ozvláštnit pochozí plochu například ještě dekoračními vločkami, takzvanými chipsy. Díky těmto možnostem je pak každá realizace originálem s neopakovatelným vzhledem.

Vysoká užitná hodnota

K neopominutelným výhodám litých podlahovin patří jejich funkčnost zahrnující vstřícnost k podlahovému vytápění, odolnost proti opotřebení i UV záření, hygieničnost a snadnou údržbu. Plusem jsou rovněž tepelné a izolační vlastnosti materiálů, které lze v tomto parametru přirovnat ke dřevu. Výrobci a stavební firmy nejčastěji využívají lehce pružný a měkký polyuretan vhodný do obytných interiérů díky svým technickým vlastnostem.

Imitace betonu

Představte si plochu, která vás svou strukturou láká k dotyku. Materiál, který vás ohromí svou nadčasovou chladnou krásou, moderním designem a vlastnostmi, jako je tvrdost, maximální životnost a neuvěřitelná odolnost. Tak působí Betonepox®, epoxidová stěrka, která je navíc – a to bez nutnosti lakování – vysoce odolná vůči vodě. Najde proto uplatnění především v místech, kde jsou povrchy v neustálém kontaktu s vodou: koupelny, bazény… lehce porézní materiál vzhledem reálně napodobuje pohledový beton, je však dostupný ve stovkách odstínů.
Text: redakce -ll-, foto: Němec luxusní povrchy, Cemex, Českomoravský beton, Anico,