Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Víte, co je Light Building?

foto: Europanel

Postup založený na moderních stavebních technologiích, který odstranil ze stavby všechny složité, drahé a neekologické stavební operace, jako je betonování a zdění.
Prefabrikované jádro domu se všemi instalacemi a vnitřním zařízením se osazuje na základ na zemních vrutech. Podlahy, stěny i střecha jsou ze stavebního systému EUROPANEL®, jehož kvality ověřilo deset let používání. Je dokonale energeticky účinný, velmi pevný, a přitom lehký, proto se používá pro výstavbu úsporných objektů v nejvyšších standardech. Domy mohou být vybaveny ventilačním systémem s rekuperací tepla, a díky nízkým tepelným ztrátám také velmi jednoduchým systémem vytápění. Fakt, že se podařilo z realizace vyloučit betonování, zdění a transport těžkých stavebních hmot, výstavbu maximálně zjednodušuje a zlevňuje. Investor si může vybrat úroveň energetické náročnosti, a zvolit buď základní model, nebo vsadit na okna s izolačním trojsklem a ventilačním systémem s rekuperací tepla, přidáním tepelného čerpadla vzduch – vzduch se dům posune do třídy „mimořádně úsporná budova“.

 

Použitá technologie 

Založení stavby na zemních vrutech umožňuje domy snadno doplnit dřevěnou terasou libovolné velikosti, navíc díky systému spojování nic nebrání tomu, aby objekt mohl postupně růst, podle dispozic pozemku a požadavků investora. Kromě bežných obytných místností lze tímto způsobem kdykoliv připojit například pracovnu, kancelář, saunu… Přesně podle toho, jak se zvyšují nároky a podmínky rodiny. Záležitost rozšíření domu o jednu či dvě další místnosti je přitom otázkou pouhých několika dní. Projekt zaměřený na funkčnost a čisté linie těží ze základního tvaru krychle, který umožňuje optimálně řešit vnitřní dispozice domu. Malá tloušťka obvodové stěny nezmenšuje vnitřní prostor, šetrný způsob založení stavby je navíc ohleduplný k pozemku a stávající vegetaci. Plášť domu lze přizpůsobit okolnímu prostředí stavby tak, aby co nejlépe „zapadl“. Dobře vypadá modřínový obklad se 3D efektem, aplikovat však lze i klasickou fasádu s rozličnou strukturou, stejně jako odvětrávané desky.

Foto: Europanel

Text: redakce  -ll-

 

 

Tagy: