Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vlhkost v zimě je nebezpečná: Jak se jí zbavit?

Foto: MANEK stavební stroje

Ať už máte vlhko v bytě, ve sklepě, nebo ve skladu, jedná se o velký problém. Nejenže se mohou poničit uskladněné věci, ale na stěnách mohou vznikat plísně a postupně degradovat celou konstrukci stavby. Zvlášť v zimním období je nutné proti vlhku bojovat a efektivně prostory odvlhčovat. Jak na to?

Vlhké prostory, ve kterých navíc v zimě topíme, jsou náchylné ke vzniku plísní na stěnách. Vodní páry totiž vlivem teploty na stěnách začínají kondenzovat a ošklivé „chlupaté“ plísně se tvoří prakticky hned. Nejčastěji se tvoří v místech, která jsou špatně zaizolovaná a také v halách či na stavbách. Pravidelné větrání je sice účinné, ale nestačí. Vhodné je zkombinovat ho s pravidelným odvlhčováním odvlhčovače.

Jak funguje kondenzační odvlhčovač?

Kondenzační odvlhčovače Master fungují na principu kondenzace. Nasají vlhký vzduch, ochladí ho pod teplotu rosného bodu, čímž se páry promění na kapaliny a odkapou do nádobky, ze které je buď ručně vylijete, nebo odčerpáte.

Pro domácí použití stačí odvlhčovače levnější, které si poradí jak s vlhkostí v obytných pokojích, tak v sušárnách, sklepech či na půdách. Domácí odvlhčovače Master za ideálních podmínek (30°C/80 % RH) mají výkon od 10-45 litrů za 24 hodin. Jsou cenově dostupné, snadno se s nimi manipuluje, jsou tiché, a když se nádržka naplní, stroj se vypne, dokud ji nevylijete. Jejich součástí je filtr z aktivního uhlí, který odstraňuje nepříjemný zápach.

Kdy se vyplatí profesionálnější odvlhčovač?

Pokud potřebujete urychlit schnutí například při malování či při rekonstrukcích bytu, vyplatí se pořídit si poloprofesionální odvlhčovače Master, které mají při ideálních podmínkách výkon 20 až 72 litrů za 24 hodin a zaručí tak až dvakrát rychlejší schnutí než domácí odvlhčovače. Kondenzát nemusíte vylívat ručně, k nádržce lze připojit hadice pro odtok vody, u některých modelů i čerpadlo na odvod vody.

Odvod až 220 litrů

Nicméně pokud řešíte následky povodní, případně hledáte odvlhčovač pro průmyslové použití a do stavebnictví, vyplatí se vám již investice do profesionálních odvlhčovačů Master, které jsou designované tak, aby si poradily i v náročném provozu.

Profesionální odvlhčovače značky Master můžete používat nepřetržitě, přičemž nejvýkonnější model odvede za ideálních podmínek 222 litru/24hodin. Využijete je proto i ve skladech, kde hrozí zničení uskladněného zboží, jako jsou třeba léky či elektronika vlhkostí.

Co to jsou adsorbční vysoušeče?

Kondenzační vysoušeče jsou nejefektivnější při teplotě 30° C a relativní vlhkosti 80 %. Při výrazném poklesu teploty ale klesá také jejich účinnosti a pod 5° C už nefungují vůbec a je lepší vsadit na vysoušeče adsorpční, které fungují na jiném principu, pohlcují vlhkost do hygroskopického materiálu. Fungují až do – 30° stupňů, ale jsou méně výkonné a více spotřebují. Jsou však skvělým pomocníkem během zimy do chladných prostor.

Kde si odvlhčovač pořídit?

Při pořizování odvlhčovače vsaďte jak na prověřené značky, jako je například tradiční výrobce Master, tak na autorizované prodejce, kteří vám garantují jak záruční i pozáruční servis, ale také vám poradí s výběrem i obsluhou odvlhčovače.