Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak se dá ušetřit s tepelným čerpadlem vzduch / voda

Přemýšlíte o tepelném čerpadlu, ale máte malý pozemek?

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je nenáročné na místo, a přesto dovede být stejně výkonné jako tepelné čerpadlo země/voda. Pro naše mírné klima je navíc skvělou volbou i v zimních měsících, kdy se jeho výkon sníží jen při velkém výkyvu teplot, který u nás není právě standardem. Srdcem tepelného čerpadla je kompresor, který také předurčuje životnost samotného zařízení. Čím více je namáhán, tím dříve se opotřebí. Proto je nutné tepelné čerpadlo dimenzovat na konkrétní objekt a investovat jen do kvalitních zařízení, které mají dlouhodobě dobré recenze. K takovým výrobkům patří například švédská tepelná čerpadla Nibe nebo Mitsubishi Zubadan.

Dá se na pořízení tepelného čerpadla ušetřít?

Šetřit na instalaci, servisu nebo snad samotné kvalitě výrobku bychom vám skutečně nedoporučovali. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo vzduch/voda neznámé značky bez zaslouženého renomé, může se vám snadno stát, že budete za pár let bez energetického zdroje. Správně tak hádáte, že tudy cesta nevede. Pokud chcete přesto uspořit pár desítek tisíc, podejte si žádost do dotačního programu Nová zelená úsporám, kde můžete na tepelné čerpadlo čerpat i 100 000 Kč. Nová zelená úsporám je zaměřena na snižování tepelné náročnosti budov a dotaci tak dostanete i na zateplení nebo třeba výměnu oken.

Kdy se vám investice vrátí?

Investovat do tepelného čerpadla je rozhodnutí, které si jistě necháte nějakou chvíli projít hlavou. Pokud počítáte návratnost zařízení, berte v úvahu i další opatření, které sníží energetickou náročnost domu. Pokud nemáte zatepleno a okny se vám domů plíží vítr, nebude pracovat efektivně žádné tepelné zařízení. V opačném případě se vám ale investice vrátí zhruba od 3 do 5 let, v závislosti na vašich současných nákladech na vytápění a ceně celkové investice. Při životnosti zařízení 15 – 25 let je to investice skutečně výhodná.