Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Pravda o plechových střechách

Foto: Isola Powertekk

Patří k nejpopulárnějším střešním krytinám, ovšem s využitím plechu jsou často spojovány různé nepravdy a domněnky. Přitom plech špičkové kvality – ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek, nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina – může na střeše sloužit bez problémů dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu.

Jaké jsou moderní střechy z tenkostěnného ocelového a hliníkového plechu doopravdy? Jaké mají vlastnosti a v čem jsou jejich největší výhody? Na otázku, jaké rozmary počasí plechová střecha vydrží, dává odpověď už samotná kolébka vzniku těchto střech – Skandinávie, odkud se jejich popularita rozšířila do celého světa včetně České republiky. Především střechy z oceli odolávají i velmi drsným povětrnostním podmínkám na severu Evropy: vichřicím, sněhovým vánicím.

Správná montáž podmínkou

Preciznost realizačních prací hraje v odolnosti jakékoli střechy klíčovou roli. A ani plechová není výjimkou. Proto se vyplatí vybírat zásadně pouze prověřenou montážní firmu. Chtějte vidět certifikát o proškolení na specifickou krytinu, nebo si vyžádejte reference. Pak vám střecha z kvalitní pozinkované oceli či hliníku bude sloužit spoustu let. Plech má totiž unikátní vlastnosti: mimo jiné trvanlivost, vysokou pevnost a houževnatost i hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý. Materiál je navíc ekologicky nezávadný, recyklovatelný a šetrný k životnímu prostředí. Součástí střechy by vždy měly být také bezpečnostní prvky konkrétního systému, zahrnující komplexní řešení pro bezpečný pohyb osob na střeše i její ochranu (včetně přilehlých prostor) před náporem sněhu a ledu v zimě.

Co na to silný vítr

Odpůrci kvalitních plechových krytin někdy operují tím, že tenkostěnnost plechu může při velmi silném větru vést k odtržení střechy. Podle odborníků však se správně ukotvenou kvalitní krytinou nehne přes její nízkou hmotnost ani pořádný vichr. Kotví se totiž ověřenými standardizovanými způsoby, například u oceli s pomocí speciálních samovrtných vrutů s podložkou a těsněním. Odolnost jednoho vrutu vůči vytržení je cca 60 kg, přičemž je použito přibližně 6 – 7 ks těchto vrutů na jeden m2. Míra upevnění krytiny tak bohatě převyšuje i nejsilnější působení větru na území ČR. Pokud jde o velkoformátové plechové krytiny (například drážkované a trapézové plechy), výhodou je jejich celistvost. Střechy složené z velkých, vzájemně vodotěsně spojených dílců jsou nejen těsné, ale vzduch obtékající krytinu zvenčí nemá možnost se pod ni dostat eventuálními mezerami, kde by způsobil přetlak a napomáhal jejímu odtržení.

Navzdory krupobití i dešti

Pevná střecha z prvotřídního materiálu bez větší úhony zvládne i mohutný příval ledových krup, aniž by došlo k narušení její celistvosti, následnému promočení a zničení dalších vrstev v podobě izolace, stropu, stěn, sádrokartonů a podobně. Enormně těžké kroupy mohou sice na střeše způsobit drobné důlky, krytina však přesto zůstane plně funkční – na rozdíl od střech z jiných materiálů, které mohou pod dopadajícími ledovkami popraskat. Hlasité bubnování dešťových kapek na plechové střeše patří také k pomyslným strašákům. Mezi krytinou a samotným obytným prostorem je ovšem celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Všechny kvalitní plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce celoplošně podloženy prkny. To eliminuje rozvibrování plechu, který tedy nemá důvod rezonovat a obtěžovat obyvatele domu hlukem.

Nestárnoucí krasavice

Díky kvalitní povrchové úpravě s několika vrstvami, které střechu dokonale chrání, je materiál odolný proti mechanickému poškození a výborně čelí vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty, znečištění ovzduší či zarůstání mechem. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střešní krytině odolnost a pevnost, skvělý vzhled a bezvadnou funkčnost po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu. Proto si kvalitní výrobci a dodavatelé mohou dovolit poskytovat na střechy dlouhou záruku i na několik desítek let.

Kvalita není levná

Poměrně rozšířený mýtus tvrdí, že plechová střešní krytina je levná. Platí to ale pouze o nekvalitních produktech, nízká investice se v průběhu let nejspíš pěkně prodraží, protože vyžaduje stále nové náklady na opravy. Plechová střecha od renomovaného výrobce, namontovaná prověřenou montážní firmou, vás přijde zhruba na tolik, jako při použití pálených tašek. Přinese však především výborný vzhled, navíc se obejde dlouhá léta prakticky bez údržby.

Deset důvodů pro kvalitní plechovou střechu

  • pevnost a celistvost (minimum spár a spojů)
  • nízká hmotnost
  • hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý
  • skvělá odolnost proti mrazu, UV záření, znečištění ovzduší i zarůstání mechem
  • dlouhá záruka a bezúdržbová letitá životnost
  • ekologická nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí
  • systémové řešení zahrnující i odvodnění tvoří funkční a vzhledově dokonalý celek
  • přijatelná cena
  • rychlá montáž
  • univerzální využití na jakýkoli tvar střechy (možnost pokládky na střechy se sklonem od 5º i na konstrukce s obloukovým profilem)

Text: red, foto: archivy firem