Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Crazy osvětlení nejen pro teenagery

Světlo by mělo být praktické, splňovat požadavky krásné čitelnosti a ničím nerušeného studia. Zároveň by však mělo být i atraktivní a designové.

Nebudeme se zaměřovat na centrální svítidlo, nýbrž na takové, které se dá třeba i snadno přemísťovat, dle momentální nálady. Dospívání se přece odehrává ve znamení melancholie. Volit tedy kolikrát bláznivé nebo alespoň veselejší stolní lampy je zcela na místě.

Odvážné i bláznivé…

V poslední době se snad největší oblibě těší lampy se stínítkem. Ty se však nemusí líbit každému a do hry poté vstupují i nude kousky, lampičky v podobě soch a jiné podivnosti (v dobrém slova smyslu), které svítí. Stolní svítidlo dokáže samostatně vytvořit také příjemné osvětlení, je-li nežádoucí prozrazovat, že „jsme doma“, zároveň dokáže naopak budit pocit, že se pilně studuje, ačkoli z okna vlají záclony a nikdo v pokoji není.

…vždy ale praktické

Výběr je vskutku pestrý. Rozhodne-li se váš student pro nějaký extravagantní kousek, rozhodně mu ho nerozmlouvejte. I takový doplněk jako stolní osvětlení dotváří důležité pracovní a studijní prostředí a vy mu chcete dopřát to nejlepší. Z praktického hlediska je na výtvarné a umělecké činnosti asi nejlepší osvětlení s nastavitelným ramenem, na rýsování i s ukotvením ke stolu. Sice půjde o totální retro, ale geometrie chce přesnost.

Světlo s rozumem i s inteligencí

Máte-li doma ekologa, zkuste osvětlení z řady Signify, jež se snaží jít cestou udržitelnosti a zkrátit uhlíkovou stopu na zemi. Ekologické osvětlení představuje téma současnosti, kterému budeme muset jít naproti, ať chceme nebo ne. Dokonce jsme již natolik daleko, že si doma můžete sestavit inteligentní propojené osvětlovací systémy. Některé lampy lze provázat aplikací s chytrým telefonem a vy můžete posléze regulovat intenzitu světla, případně jeho teplotu a barvu. Pokrok nezastavíme a jsme přece děti budoucnosti.

Nenechte se oslnit

Ideální osvětlení, ať už je sebevíce crazy, by mělo směřovat na stůl, aby nenastávalo oslnění, a také by mělo být umístěno tak, aby nehrozilo jeho převržení či pád. Nesmí vyvolávat rušivý dojem, vždy by mělo jít ruku v ruce s činností, která se momentálně provádí. Čisté, jasné světlo při čtení a na práci, tlumené při sledování televize nebo hraní her.

V případě bodového světla je nepochybně nejdůležitější použít takovou lampu, která neumožní přímý kontakt se světelným zdrojem. Nesmí se použít halogenové světlo, neboť je velmi horké. Nejlepší řešení přinášejí světla využívající LED technologii. Nezahřívají se a navíc jsou energeticky velmi úsporná. Bodové světlo by mělo vždy mít pozitivní vliv na náladu. Je tedy vhodné, aby vyzařovalo teplé světlo podporující relaxaci.

Text Renato Salerno foto archiv firem