Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat venkovní osvětlení? S námi už v tom budete mít jasno

Foto: LuxoProfi

Nasvětlená cestička k domovu, osvětlený balkon lampionky anebo keře a stromy, vrhající uprostřed pozemku efektní stín. Nasvítit dnes již můžete prakticky cokoli.

Protože je ale nabídka venkovního osvětlení opravdu rozsáhlá, může být občas problém se v jednotlivých typech a druzích venkovního osvětlení zorientovat. Jak na to vám poradí následující řádky.

Kam s ním?

V první řadě se musíte rozhodnout, kam vlastně venkovní osvětlení umístíte. Bude to dům, terasa, garáž, dílna, příjezdová cesta, bazén nebo snad keře a stromy? Pokud se rozhodnete pro místo, kde chodíte častěji, vyplatí se investovat do svítidla s čidlem. Nemusíte hledat po tmě vypínač, protože čidlo zmonitoruje pohyb a jednoduše se zapne. Na méně frekventovaná místa se ale hodí spíše světlo bez senzoru.

Pozor na odolnost svítidel

Nároky na světlo v exteriéru a v interiéru jsou zcela rozdílné. Venkovní světla by měla být odolná vůči prachu, vlhkosti a jiným nepříznivým vlivům. Proto se při výběru řiďte IP kódem – hodnotou a stupněm krytí, vyjadřující voděodolnost a ochranu proti vniknutí prachu a jiných nečistot z venkovního prostředí.

Kódy IP dle jejich stupně krytí

  • IP 20 – vhodné do interiéru, bez krytí.
    IP 23 – hodí se k více chráněným místům.
    IP 44 – odolné proti vodě, umísťuje se zpravidla do koupelny.
    IP 65 – velká ochrana i proti stříkající vodě a prachu.
    IP 67 – neomezené krytí, možné umístit i pod vodu.

Solární, klasické anebo LED svítidlo?

Chcete šetřit energií a smýšlíte ekologicky? Pak vás určitě zaujme nabídka solárních svítidel, která spotřebovávají sluneční energii. K dispozici ovšem máte také moderní LED svítidla a zahradí lampy, které se vyznačují maximální životností a energetickou úsporností. Jejich cena je maličko nižší, to se ale zákonitě odrazí v délce životnosti. Pokud vybíráte klasické světlo či zahradní lampu, myslete na to, že nabídka je vskutku obsáhlá a vy si můžete vybírat z nespočtu materiálů, dekorů, barev i tvarů.