Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Se zahradním nábytkem vstříc létu

zahradní nábytek

Slunečné počasí přichází, a s ním i tradiční venkovní radovánky. Pokud si je chcete užívat v pohodě, s rodinou a přáteli v domácím prostředí, neobejdete se bez příjemného, pěkného a praktického nábytku, nejlépe v duchu nových trendů.

Letošním celosvětovým hitem číslo jedna je zahradní nábytek z hliníku. Své příznivce si získává z několika jednoduchých důvodů: je lehký, vyžaduje minimální údržbu a vyrábí se v mnoha variantách. At už jde o kombinaci s textilním výpletem, plastem či umělým výpletem, je tím pravým doplňkem letní zahrady. Výrobci ani spotřebitelé však samozřejmě nezanevřeli ani na nestárnoucí dřevěné produkty, své si na trhu najdou i milovníci kovového nábytku.

Lounge sestavy letí

K představě posezení na zahradě, terase či v zimní zahradě patří neodmyslitelně pohoda a svoboda pohybu. Přesně to jsou synonyma pro nový fenomén na trhu zahradního nábytku – lounge sestavy, jehož jasným předobrazem jsou interiérové sedací soupravy. Při posezení se na nich můžete komfortně uvelebit, a maximálně si tak užívat cenné chvíle odpočinku. Umožňuje to konstrukce, která je u těchto sestav nižší a širší, než je u zahradního nábytku obvyklé. Neodmyslitelnou součástí těchto sestav jsou podušky a polštářky, jejichž různou kombinací lze změnit vzhled zahradního posezení v souvislosti s konkrétní příležitostí, ročním obdobím i momentální náladou. U souprav, jejichž konstrukce je vypletena umělým ratanem, se klade stále větší důraz na přirozenost – speciální drásané umělé ratany se „sametovým“ povrchem jsou příjemné na dotek, navíc (narozdíl od přírodního materiálu) nepoškozují oděvy. Trh nabízí také celočalouněný nábytek, k jehož výrobě se používají textile z umělých rychleschnoucích vláken, jež díky svým vlastnostem bez újmy přežijí celoroční pobyt venku. Ať už jde o jakýkoliv použitý materiál, mají lounge sestavy jedno společné: je na každém uživateli, jak bude finální komplet vypadat a z kolika a jakých segmentů se bude skládat. Koupit lze totiž libovolné množství jednotlivých prvků, jež budou přesně odpovídat konkrétním prostorovým možnostem.

Lounge sestava

Lounge sestava

Vychutnejte si zahradní menu

Není žádným tajemstvím, že při pobytu na čerstvém vzduchu, zvláště v souvislosti s aktivním trávením volného času, roste apetit a hlad. Není nad to si hned po „tréninku“ v bazénu dát něco dobrého na zub, a to přímo na terase nebo na zahradě. Je ale samozřejmě nutné mít k dispozici pohodlný jídelní set. Opět lze vypozorovat znatelnou převahu sestav s hliníkovou konstrukcí, často v kombinací s výpletem ze syntetického ratanu, či moderním plastem (například Kettalux-Plus) nebo textilemi (polyetylen). Stolky mívají vrchní plochy také laminátové, kovové, dřevěné či skleněné. Nestránoucím evergreenem jsou komplety z přírodního teakového, akátového či dubového dřeva, z netradičnějších materiálů je v nabídce také meranti, bangkirai, barvený jasan či eukalyptus. A protože kvalita, odolnost, a trvanlivost je závislá na hustotě dřeviny, patří k nejoblíbenějším právě exotické materiály.

zahradní nábytek

zahradní nábytek

Designové poležení

Pohovět nebo dokonce zdřímnout si pod širou oblohou má své nezaměnitelné kouzlo. Zvlášť když vaše tělo spočine na některém z designových ergonomických kousků, jichž je široký výběr. Určitě stojí za to vsadit na promyšlené prvky s polohováním a opěrkou hlavy, kde není problém si nastavit tu nejpříjemnější pozici. Jde-li o nábytek určený k bazénu, oceníte u něho určitě nejen pěkný vzhled a ladné tvary s čistými liniemi (často ve tvaru S), ale také odolnost, a díky kolečkům i možnost snadného přemisťování. Neméně důležité je použití rychleschnoucích materiálů (například textilene). V nabídce rozhodně vedou opět elegantní produkty s hliníkovými kostrami vypletenými některým typem umělého ratanu, vybavené polstrováním s potahem odpuzujícím vodu (polyester, polypropylen). Velmi módní je také komfortní syntetická Marina kůže, exkluzivní, enormně robustní a pohodlné čalounění pevně spojené s konstrukcí. UV a tvarově stálý materiál se často používá na jachtách, i proto, že díky ochranné impregnaci a fixaci je nepropustný pro vodu.

Intimní hnízdečko

Novým fenoménem v sortimentu zahradního nábytku jsou takzvané denní postele (daybeds), jež si komfortem nezadají s pohodlím interiérové ložnice. A protože jsou určeny do venkovního prostředí, musí tomu odpovídat nejen kvalita použitých materiálů (opět odolných proti UV záření, klimatickým vlivům a počasí), ale také vybavení. Vedle stabilní konstrukce jsou nezbytnou součástí těchto designových kousků pohodlné matrace, obvyklým prvkem často bývají nebesa nebo vlastní stínění. To je typické také pro nábytkové kousky, jež mají charakter „hnízdečka“. Lze se v nich phodolně schoulit a jakoby uzavřít díky stahovací stříšce, jež ve výsledku dá prvku vejcovitý charakter.

zahradní postel

zahradní postel

Houpavá relaxace

Jako doplněk terasy nebo zahrady udělá houpačka určitě radost nejen dětem, ale i dospělým. Ve skupince, v páru či zcela v klidu samoty si lze užívat benefitů, jež s sebou houpavý pohyb přináší. Podle doktora Breitheckera z německé Spolkové společnosti pro podporu pohybu a tělesné kondice (BAG) houpání zvyšuje inteligenci, navíc stimuluje centrum rovnováhy umístěné ve vnitřním uchu, pomáhá při uvolňování svalového napětí, uklidňuje, vyvolává pocity pohody. Zkrátka, houpačka je pro relaxaci jak dělaná! Jde tedy jen o to, na jaký tvar a materiál vsadit. Může to být například vejcovitý proutěný koš zavěšený na kovovém rámu, nebo houpací lavička opatřená stříškou či závěsné křesílko s kovou konstrukcí potaženou textilí, které ze všeho nejvíc připomíná lanovkovou sedačku… Vsadíte-li na kolumbijskou houpací síť, můžete se těšit na pozitivní účinky, jež s sebou nese nutnost neustálého přizpůsobování polohy: tím, že se přirozeně mění tonus svalových vláken, zlepšuje se metabolismus, krevní oběh a funkce nervového systému.

zahradní houpačka

zahradní houpačka

Text: Alena Müllerová, Foto: Archiv firem