Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Nádrž na dešťovou vodu: Opravdu vám ušetří až 50 % spotřeby vody?

Foto: NAŠE JÍMKY

Vodné a stočné rok od roku zdražuje. Šetřit vodou a uspořit tak na výdajích za její spotřebu se tak míjí účinkem. V takovém případě představuje řešení nádrž na dešťovou vodu. U té prodejci slibují až 50% úsporu roční spotřeby vody. Je tomu opravdu tak?

Rodina spotřebuje téměř kubík vody denně

Pokud plánujete spotřebu vody omezit, musíte si nejprve udělat představu o tom, kolik vody a k jakým činnostem denně spotřebujete. Čtyřčlenná rodina v domku se zahradou spotřebuje za den téměř 1 000 litrů vody, rodina bydlící v panelovém domě oproti tomu zhruba polovinu. Nicméně právě rodina s vlastním domem může využít svého pozemku a v důsledku se díky sběru dešťové vody do nádrže dostat na spotřebu nižší než ona paneláková rodina.

Co konkrétně musíte do spotřeby vody započítat: vaření, omývání potravin, přípravu nápojů, mytí nádobí, osobní hygienu (vana, sprcha, umývaní rukou, čištění zubů), splachování WC, úklid a případně také zalévání květin a zahrady, napájení domácích zvířat a mytí vozidel.

Dešťovka nahradí velkou část pitné vody

Voda se obecně rozděluje na vodu pitnou a užitkovou. Ve svých domovech běžně používáme ke všem činnostem pouze pitnou vodu. Tu potřebujeme pro vaření, přípravu potravin a nápojů a osobní hygienu a nijak ji v těchto případech nahradit nemůžeme. Ale pitnou vodu, kterou běžně splachujeme toaletu, zaléváme zahradu, umýváme auto nebo ve které pereme prádlo, už dešťovou vodou hravě nahradíme. Stačí k tomu nádrž na dešťovou vodu, do které budete vodu sbírat.

Kde všude můžete dešťovou vodu využít?

  • Dešťová voda je měkká, a proto se výborně hodí k praní oblečení. Kromě toho, že ušetříte spotřebu vody, prokážete službu také své pračce, ve které se bude tvořit méně vodního kamene, a spotřebujete také méně prášku na praní. Stačí si k pračce pořídit kohoutek na dešťovou vodu.
  • Dešťová voda neobsahuje chlór, a proto se skvěle hodí na zalévání zahrádek. Rostliny po ní také lépe prospívají.
  • Dešťovou vodou můžete úplně nahradit vodu na splachování WC. A pokud si ještě k tomu pořídíte toaletu rozlišující velké a malé spláchnutí, pošetříte si i dešťovou vodu.
  • Měkká dešťová voda se výborně hodí i k úklidu domácnosti. Umyjete s ní podlahy i okna a nebudou vám na plochách zůstávat mapy a kapky zaschlého vodního kamene. A dešťová voda se hodí samozřejmě také pro mytí aut.

Nad čím se zamyslet před pořízením samotné nádrže

Pokud vás využití dešťové vody zaujalo, měli byste před jejím pořízením zvážit především potřebnou velikost, materiál, ze kterého bude vyrobena, a místo, kam nádrž hodláte umístit. Doporučujeme také instalovat nádrž pod zem, voda v ní déle vydrží a nebudou se v ní tvořit řasy.

Nejlépe se v praxi osvědčily cenově výhodné svařované plastové nádrže. Prodejci je totiž nabízejí v různých velikostech a jsou schopní vám dokonce vyrobit nádrž na míru. Zjistěte si také, do jakého podloží plánujete nádrž umístit a jak vysoká je v tom místě hladina spodní vody. Na základě těchto údajů si pak pořídíte nádrž samonosnou, k obetonování nebo dvouplášťovou. Všechny tři typy těchto nádrží nabízí například prodejce Nasejimky.cz.

Důsledným používáním nasbírané dešťové vody můžete ve skutečnosti ušetřit i více než 50 % spotřeby vody ve své domácnosti. Musíte si ovšem pořídit dostatečně velkou nádrž a dešťovou vodu opravdu dennodenně využívat.