Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vše, co jste chtěli vědět o nádrži na dešťovou vodu

Foto: Naše jímky

Přemýšlíte, že si na pozemek pořídíte nádrž na dešťovou vodu? K čemu slouží, jak funguje a jaký typ byste měli vybrat, se dozvíte v následujícím článku.

Na splachování WC stačí užitková voda

Nedostatek pitné vody už není jen abstraktním problémem v odlehlých koutech světa. V letním období se týká čím dál častěji také České republiky. Během letošního začátku léta dokonce v některých domácnostech ve Středočeském kraji vyschly kohoutky. Čím je to způsobené? Jsme jednou z mála zemí, která používá pitnou vodu prakticky na všechno, a tím pádem s ní plýtváme. Třeba na splachování WC přeci není potřeba pitná voda. Řešení představuje nádrž na dešťovou vodu, kterou můžete umístit pod zem na svém pozemku. Místo pitné vody tak použijete užitkovou a ušetříte polovinu dosavadních výdajů za vodu.

Jakým způsobem funguje nádrž na dešťovou vodu?

Voda ze střechy je svedená pomocí okapu až k přítoku nádrže na dešťovou vodu. Polypropylenová nádrž perfektně těsní a zachová vodu čerstvou. Díky nižší podzemní teplotě se užitková voda nebude kazit. Tuto vodu následně použijete v domácnosti i venku. Umyjete s ní auto, zalijete zahradu, vyperete prádlo, dokonce s ní umyjete nádobí, spláchnete WC nebo se pohodlně osprchujete. Výdaje za stočné vám klesnou až na polovinu. Navíc se na vás nebudou vztahovat občasné zákazy zalévání v extrémně suchém období. S užitkovou vodou si klidně můžete napustit bazén.

Podzemní nádrž jako spolehlivá zásobárna

Aby se voda nekazila, nesmí překročit 16 stupňů Celsia. Což vám skvěle zaručí právě polypropylenová kvalitní nádrž s dlouhou životností, kterou umístíte diskrétně pod úroveň terénu. Podle podloží svého pozemku si můžete vybrat z dvouplášťových nádrží, které se hodí i do míst s výskytem podzemních vod, písčité nebo jílovité půdy. Máte na pozemku skalnaté podloží? Pořiďte si nádrž k obetonování. V případě, že máte pozemek bez podzemních vod a s pevnou půdou, zvolte samonosnou nádrž. Pomocí bagru vyhloubejte jámu, do které následně nádrž spustíte lany. O výběru nádrže na dešťovou vodu se můžete poradit na stránkách Nasejimky.cz. Tam najdete také všechny odpovědi na svoje otázky včetně nabídky nádrží.