Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


5 řezacích nešvarů, které ničí motorové pily. Děláte je taky?

motorové pily

Pokud se svojí motorovou pilou nezacházíte správně, může se vám jednou stát, že namísto spokojeného mručení uslyšíte zvučné zakašlání a následně ticho. Je totiž spousta nešvarů, kterých se při řezání běžně dopouštíme. Tak schválně, kolik bodů pro vás platí?
1. Neotáčíte lištu pily

Nejčastější chyba, které se lidé dopouštějí, je řezání pouze jednou stranou lišty motorové pily. Správně byste ji měli průběžně otáčet, aby byly obě strany rovnoměrně zatěžované. Po každém pracovním dni ji tak můžete obrátit, abyste příště začínali rovnou s druhou stranou. Čas od času také srazte hranu lišty, abyste snížili tření mezi řetězem a lištou, které jinak zmenšuje výkon pily.
2. K mazání pily používáte vyjetý olej

Častým hříchem je také používání vyjetého oleje k mazání řetězu. Nikdy se nesnažte šetřit tímto způsobem, protože nová pila vás vyjde daleko dráž. Pokud byste používali vyjetý nebo fritovací olej, budete zatěžovat systém tekutinou s nesprávnou viskozitou, motor se bude zanášet spoustou drobných částeček a po čase dojde k jeho zadření. Vhodný olej do motorové pily přitom není nic extrémně drahého, pořídíte ho za méně než 100 Kč.

3. Nečistíte filtr motorové pily

Vzduchový filtr motorových pil se opravdu rychle zanáší. Proto je dobré už při samotném výběru zvolit takovou pilu, kde se k němu snadno dostanete. Filtr pak stačí jen profouknout nebo prostříknout vodou s trochou saponátu na nádobí – záleží na tom, jaký filtr v pile konkrétně máte. Občas také štětcem nebo smetáčkem oprašte blok motoru, filtr se pak nebude tolik zanášet a bude se účinněji chladit.

4. Řežete tupým nebo špatně napnutým řetězem

Další nešvar, který se často vyskytuje – řezání s povoleným a tupým řetězem. Na pravidelné broušení byste rozhodně neměli zapomínat. Jen tak budetotižpila pracovat tak dobře, jak má. Pokud na pilu musíte příliš tlačit, je to známka toho, že je něco špatně.

5. Na mazání rolny používáte olej

Běžnou chybou, které se lidé dopouštějí je i špatné mazání rolny lišty. Na tu totiž nestačí běžný olej, který jinak pile dopřáváte. Byl by na ni příliš řídký a rychle se odstředil. Použijte raději speciální tuk, který pořídíte v hobby obchodech za pár korun. Motorová pila pak bude spokojeně příst a vy se nebudete muset bát zkrácené životnosti lišty, což vám v opačném případě hrozí.
A co vy, děláte všechno správně, nebo už jste zakusili dopady špatného zacházení s motorovou pilou na vlastní kůži?