Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Komfortní zahradní terasa

KPP Teak

Před výběrem materiálu je důležité si ujasnit základní parametry: umístění terasy, její podklad a konstrukci, bude-li zastřešená nebo otevřená, k čemu bude hlavně sloužit a kolik času jsme schopni věnovat její údržbě.

Obecně přicházejí v úvahu různé varianty, počínaje přírodním kamenem přes betonové prvky, keramickou dlažbu až po osvědčené tradiční dřevo nebo více či méně umělé materiály.

Dřevo pod nohama

Nemáte-li moc času na údržbu terasy, je lepší se rozhodnout pro odolné exotické suroviny (bangkirai, douglaska, faveira amargosa, garapa, ipe/lapacho, jatoba, massaranduba, merbau, sibiřský modřín, teak) nebo tepelně upravené dřevo finské borovice (ThermoWood®). Pro výsledný efekt a užitné kvality je důležitá rovněž odborná montáž. Terasová prkna či prvky lze upevňovat s přiznanými spoji, tedy s pomocí nerezových vrutů, nebo prostřednictvím různých pohledově skrytých spojek (HardWoodClip, SoftWoodClip a podobně).

Chytré dřevoplasty 

Jsou vyhledávanou možností pro uživatele, kteří se nechtějí zatěžovat pravidelnou péčí o terasu. Bezúdržbové a stálobarevné materiály se vzhledem dřeva a odolností plastu (wood-plastic composite), jejichž původ je v USA, vznikla spojením polyetylenu o vysoké hustotě, přírodních dřevitých vláken a aditiv (UV filtr, stabilizátory, barvivo, tvrdidla). Výsledná „prkna“ se sice vzhledem téměř neliší od produktů z přírodního dřeva, ale zato odolávají hnilobě, napadení hmyzem či plísněmi, změnám barevnosti, nesesychají se a nemění tvar, poradí si s vlivem počasí včetně teplotních výkyvů. Navíc je jejich povrch protiskluzný, bez třísek, odolný vůči působení chloru či soli, což WPC předurčuje k aplikaci na pochozí plochy kolem bazénů.

 

Tradiční kámen

Výhodou přírodního materiálu je vedle vzhledu také mechanická odolnost, trvanlivost a nenáročná údržba. Přírodní hornina vypadá na terase skvěle, její použití usnadňují moderní technologie, díky nimž je možné kámen řezat na různé i velmi tenké formáty. Kromě prvků pravidelných tvarů lze na rovný stabilní podklad aplikovat i ploché kameny nahodilých rozměrů. Pokládka je možná do malty, kamenné drtě nebo – nejmoderněji a velmi snadno – s pomocí rektifikačních terčů. Tento finančně poměrně náročný materiál je velmi často nahrazován různými imitacemi.

Odolný variabilní beton 

Umí na sebe vzít podobu přírodního kamene, starobylých kočičích hlav, barevné mozaiky, zámková dlažby či cihelných materiálů… Betonové prvky nabízejí různou barevnost i typy povrchů (hladké, reliéfní či tryskané), záleží jen na vašich preferencích a stylu stavby či zahrady. Finančně nenáročná betonová terasa je extrémně trvanlivá, odolná vůči mechanické zátěži, boduje dlouhou životností a rezistencí vůči teplotním změnám. Kromě rovných ploch jsou různé typy betonových dílců vhodné i k řešení terénních zlomů a komunikací, jsou ideální pro stavbu plotů, opěrných zdí, odvodňovacích systémů, schodišť či obrubníků.

Osvědčená keramika

Dlažba v různých formátech určená pro exteriér je typická svou odolností, nenasákavostí, mrazuvzdorností a protiskluzností. Díky variabilním dekorům a povrchům se navíc umí spolehlivě převtělit do dřeva, přírodního kamene či betonu, dokonce i do různých kovů včetně rezavějící oceli… Venkovní terasa získá díky těmto páleným prvkům špičkové vzhledové i funkční parametry. S pomocí rozsáhlé nabídky speciálních doplňků (fasádní pásky, schodové stupně atd.) je velmi snadné dotáhnout finální vzhled terasy k dokonalosti.

text: redakce -ll-
Foto: Betontvar Viko, Presbeton, Teak Gallery, Kratochvíl Parket Profi, Porcelanosa Grupo, Keramika Soukup, Mondo Ceramica, MAAG, Twinson, Trex