Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Letní práce na zahradě

léto na zahradě

V letních měsících je zahrada prostorem pro odpočinek, relaxaci, koupání se v bazénu a snídání na terase. Ale pokud si tohle všechno chceme užívat, musíme se o ni pravidelně starat. Nemusíte se ale bát náročných prací, jedná se pouze o údržbu a zalévání, pracovní boty tak mohou zůstat v klidu. Co vše nás v létě na zahradě nemine, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Červen startuje hlavní zahradní sezónu

Pokud jste se o svou zahradu na jaře svědomitě starali, čeká vás v červnu bohatá sklizeň plodů, o které jste na jaře pečovali. Ovocné stromy vám nabízejí první sladké plody, trávník se zazelenal a je plný života a letničky svými květy celou zahradu rozzářily.

Mezi nejdůležitější činnosti v měsíci červnu tak patří zalévání a výživa s hnojivem pro květiny. Všechny rostliny je potřeba pravidelně a dostatečně zalévat. Zvláštní pozornost si zaslouží nově vysazené dřeviny, které nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Zapomínat se nesmí ani na květiny v truhlících a závěsných květináčích.

Hnojit je pak ideální vícesložkovým hnojivem, zvláště pak růže a bohatě kvetoucí keře jako jsou hortenzie nebo šeříky. Chcete-li aby vám květiny neustále kvetly, je nutností je nejen hnojit, ale také pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a květenství.

V červnu je také velmi důležité se starat o trávník. Ten by se měl pravidelně sekat a přihnojovat a dostatečně zalévat. Zapomínat se nesmí ani na odstraňování plevele, a to nejen v trávníku ale také v záhonech a pravidelně kontrolovat, zda rostliny a květiny nemají škůdce.

Červenec s vysokými teplotami

Měsíc červenec představuje vrchol léta a je spojený s vysokými teplotami, suchými dny, ale také přívalovými dešti a divokými bouřkami. Právě ze všech těchto důvodů je červenec na práce na zahradě nejnáročnější. Musí se neustále hlídat dostatečná vláha, tedy vše zalévat a dodávat živiny, díky kterým nám budou květiny kvést a stromy plodit.

Ačkoliv je léto ve svém vrcholu, je dobré již myslet na podzimní výsadbu a zahradu na to připravit. V měsíci červenci je možné už začít řízkovat muškáty a jiné balkonovky a bylinky.

Když jsme u těch bylinek tak v červenci se sklízí levandule a další léčivky. Víceleté byliny mezi které patří rozmarýn, šalvěj nebo tymián se dají v tomto období velmi rychle rozmnožovat. Vhodná chvíle na množení bylin je když ještě nekvetou.

Co se týče trávníku, i ten se musí pravidelně a dostatečně zalévat a zahnojovat, zvláště pak když je suché léto a trávník je vyprahlý a začíná žloutnout. Zahnojovat se musí speciálním dlouhodobě působícím hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor, draslík a hořčík ve vyváženém poměru. Po celou dobu léta se doporučuje trávník sekat na 5 – 6 centimetrů.

Srpen a konec léta

V srpnu se začíná den krátit, rána chladnout, ale zahrada je stále pastva pro oko. Kvetou na ní pestré květy, stromy mají ještě bohatou ovocnou sklizeň a zeleninové záhony také plodí. Zahrada však neustále vyžaduje naši péči a práci. Pracovní rukavice tak ještě neuklízejte, protože záhony je potřeba zbavovat od plevele, dodávat jim pravidelnou zálivku a i trávník se musí pravidelně sekat.

V srpnu se rozhodně nesmí zapomenout na stříhání živých plotů, ideálním pomocníkem vám budou plotostřihy a pilky. Živý plot je nutné podrobit řezu, hlavně jehličnany, aby zbytečně nepřerostly a nové přírůstky mohly do zimy vyzrát. Tato práce se musí zvládnout do začátku září, není dobré ji odkládat.