Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Léto ve stylovém stínu

Foto: Bematech

Aby mohla zahrada v teplém období roku sloužit jako plnohodnotné pokračování obytných prostor, potřebuje vyhovět příslušným potřebám svých uživatel. Jednou z nich je i komfortní stínění, které kromě svého funkčního parametru bohatě naplní také požadavky na design.

Stoprocentně se to daří s pomocí moderních, volně stojících prvků ve formě stylových pergol, které lze označit za žhavý trend současné doby. Jsou nejen zdrojem potřebné pohody, ale zahradu také zkrášlují. Kromě vzhledu, jenž by měl dokonale ladit se stylem obytného objektu i pozemku, který ho obklopuje, je samozřejmě důležitá funkčnost a kvalita těchto prvků, pramenící z vlastností materiálů použitých k jejich výrobě. Ať už jde o konstrukční, nebo příslušné stínicí komponenty.


K velmi oblíbeným pořád patří, díky svým vlastnostem a tradici, osvědčené dřevo, jemuž potřebnou odolnost a trvanlivost dodávají moderní impregnace a povrchové úpravy. Materiálem současnosti, a zřejmě také budoucnosti je však jednoznačně hliník, z něhož se vyrábějí jak konstrukce, tak také naklápěcí lamely, sloužící ke stínění i větrání, ve zcela zataženém stavu pak rovněž k zastřešení prostoru pod pergolou. Lze je využít jak k ochraně před sluncem, tak i před deštěm, někteří výrobci vybavují své produkty i okapovým systémem, který odvádí vodu směrem ke sloupům.
Špičkové pergoly nabízejí nejen motorový pohon a dálkové ovládání, ale také další doplňky v podobě bočních komponentů a svislých clon. Například screenové rolety, speciálně povrchově upravené textilie nebo pojízdné či skládací skleněné stěny se dovedou postarat také o to, aby dovnitř při větrném počasí nefoukalo. Příjemným benefitem takových produktů je rovněž snadná a rychlá montáž. K vyhledávaným patří i modulové systémy, umožňující jednoduché sestavení různě velkých výsledných celků. Komfort pobytu v tomto působivém zahradním prvku zvyšuje i integrované osvětlení, nebo dokonce vytápění, jež prodlužují zahradní sezónu od časného jara do pozdního podzimu.

Text: redakce -ll-, foto: Diamond Design, Bematech, 4deco, Mija-therm