Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Moře i pro váš dům

foto: BWS

Pořídit si vlastní bazén není dnes už žádným nesplnitelným snem, nýbrž poměrně běžným standardem. Zvlášť pokud se spokojíte například s nafukovacím samodržícím modelem či s nadzemní variantou.

Špičku však samozřejmě představují nádrže zapuštěné do země či terasy, vybavené zastřešením, jež znatelně prodlužuje koupací sezónu. Není divu, že se pak majitelům takového komfortu, který mají spolu se svou rodinou i přáteli k dispozici nepřetržitě, v jakoukoliv denní či noční dobu, ani nechce vyjíždět o dovolené někam za hranice své zahrady…

Který vybrat

Každý investor má samozřejmě nejen svůj vkus a nároky, ale také rozdílné podmínky, jak finanční, tak prostorové. Proto je nutné výběr bazénu přizpůsobit konkrétním možnostem a parametrům, stejně jako aktivitám, jež budou ve vodní nádrži a kolem ní probíhat. Důležitým hlediskem je rovněž to, zda a jakou měrou bude majitel moci – nebo vůbec chtít – se starat o údržbu a čištění bazénu. Ze široké nabídky trhu pak není problém zvolit produkt s kapacitou odpovídající plánované intenzitě využívání a velikosti rodiny, který se zároveň bude hodit k domu a na pozemek.

Kam s ním

Ideálním místem je prosluněná část zahrady, nejlépe nepříliš vzdálená od domu. Například na terase navazující na dům, a tedy na zázemí obytných prostor, na níž se dá zároveň opalovat a lenošit, či stolovat. V nejbližším okolí by pak neměly být vysoké stromy a keře, jejichž padající listí není pro bazén žádným požehnáním. Výhodou nádrže umístěné blízko domu je rovněž dosažitelnost eventuálního technologického zázemí a připojení na zdroj vody.

Tvarová i materiálová variabilita

Výrobci sice stále nabízejí realizace nejrůznějšího vzhledu, ovšem současné trendy se přiklánějí spíše k jednoduchosti a k bazénům geometrických formátů. Ať už vsadíte na beton, plast, ztracené bednění či nerezovou nádrž, jejich průměrná hloubka se pohybuje mezi 1,2 až 1,6 metru. Není však problém pořídit si bazén se dnem svažujícím se do hloubky bezpečné i pro skákání do vody (cca 3,5 m). Pro luxusnější realizace jsou pak standardem přelivové hrany, stejně jako podvodní či hladinové osvětlení, na popularitě získávají různé atrakce v podobě vlnobití, skluzavek či chrličů. U rozměrově menších realizací se jako užitečná záležitost osvědčily protiproudy umožňující plavání i ve stísněnějších dispozicích.

Foto: Albixon, BWS, Popp, Compass, USSPA, text: redakce -ll-

 

 

Tagy: