Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Mystická zahrada

Diskrétním osvětlením zahrady vdechnete prostoru nový, až umělecký rozměr, a správně umístěným osvětlením fasády podtrhnete architektonický ráz budovy. Promyšlenou instalací zajistíte i zvýšení bezpečnosti a domácí pohody i mimo zdi domova.

Je mnoho způsobů, jak osvětlit zahradu či fasádu originálně i funkčně zároveň. Vhodně zvolené osvětlení usnadní nejen orientaci v prostoru, ale efektně podtrhne zajímavá místa a odpoutá pozornost od méně atraktivních zákoutí. Zahradní světelné aplikace nemusí vždy znamenat jen zajetou a osvědčenou klasiku, zkuste využít i nápaditých osvětlovacích systémů, jež dokážou vytvořit dokonalou venkovní atmosféru prostřednictvím jediného tlačítka.

Chytrá zahrada

V současné době lze chytré osvětlení použít už i ve venkovních prostorách. Například produkty značky Philips, Hue outdoor jsou plně kompatibilní se stávajícím ekosystémem osvětlení téže značky. Samozřejmě, že disponují i stejnými vlastnostmi jako vnitřní systém inteligentního osvětlení. Ať už jste doma nebo na cestách, jednoduchým připojením venkovního osvětlení můžete ovládat celý systém prostřednictvím jediného tlačítka skrze aplikaci, anebo prostřednictvím hlasu. S šestnácti miliony barev, jež aplikace nabízí, vytvoříte dokonalou atmosféru podle momentální potřeby či nálady. Prostřednictvím aplikace lze také spustit funkci Home & Away, která vás na základě informací o vaší poloze při příchodu přivítá rozsvícenými světly.

Pozornost pro fasádu

Díky vhodně zvolenému a rozmístěnému osvětlení fasády můžete vytvořit vizuální efekty, které dají vyniknout celému objektu nebo jen jeho částem. Osvětlení se v tomto případě stává prostředkem komunikace, jeho účelem je upoutání pozornosti a vnesení nového rozměru stavby.

V případě soukromých budov se zaměřujeme především na osvětlení vstupních dveří nebo vjezdu do garáže. Zde se využívají většinou jednoduchá nástěnná svítidla nebo světla připevněná k fasádě domu či k jiným zahradním stavbám.

U originálních staveb lze správným osvětlením fasády docílit vyniknutí nového vyznění budovy nebo upozornit na zajímavý prvek. Pro dosažení zamýšlených efektů lze použít i vestavná zemní svítidla a světlomety.

 

Zahradní objekty

Klíčem pro oživení pozemku po soumraku je osvětlení hlavní cesty a vybraných dřevin, ať už jsou to stromy, nebo keře. Rostliny osvětlujte zespodu, vhodné je umístění například vedle kmenu stromů s nasměrováním světla do koruny. Pomocí stavitelných reflektorů můžete optimálně nasvítit nejokázalejší rostliny v zahradě z nejvhodnějších míst a úhlů. Jako vhodné řešení jsou svítidla s kotvícím bodcem nebo reflektory, které umožňují snadnou montáž a jsou rozměrové malé a decentní.

Populárním typem zahradního osvětlení, jsou takzvaná sloupková světla, jež jsou na trhu k dostání v několika výškách. Ekologickou i ekonomickou variantu představují světla solární, která se přes den nabíjejí sluneční energií, aby pak mohla večer osvětlovat zahradní prostor za nulové náklady. Pozoruhodných efektů lze dosáhnout vhodným nasvícením i takových prvků, jako jsou například zahradní jezírko či altánek.

Postupujte s rozumem

Realizaci exteriérového osvětlení by měla předcházet zralá úvaha. Příliš mnoho náhodně rozmístěných světelných bodů může úplně zničit promyšlený koncept. Naopak vhodně zvolené a usazené zdroje propůjčí prostoru tajemný nádech. Cílem osvětlení objektů je, učinit svítidla téměř neviditelná v průběhu dne, v noci má naopak osvětlení dát vyniknout nasvěceným objektům.

text Jana Šulcová foto archivy firem