Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Podzimní radosti na zahradě

foto: Briggs&Stratton

Konec léta rozhodně neznamená úlevu od prací na údržbě zahrady. S příchodem chladnějších a deštivých dnů sice odpadá nutnost zavlažování, ale přibude starost s odklízením spadaného listí, přesazováním a sklizní úrody.
Nejpozději v září vás čeká také poslední posekání a následná vertikutace trávníku. Ta jej zbaví mechu a pořádně jej provzdušní, snadněji tak bude vstřebávat živiny, vzduch a vodu. Určitě se vyplatí i aplikace speciálního podzimního hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým podílem draslíku, který trávník posílí a zvýší jeho odolnost vůči mrazu a chorobám. Zároveň pravidelně odstraňujte napadané listí, aby mohl pažit dobře dýchat.

Zásoby na zimu

Při uskladňování úrody ze zahrady je nutné dodržet několik důležitých pravidel. Především sklízejte za suchého počasí, aby vlhké plody nezahnívaly. Vyvarujte se zejména skladování ovoce a zeleniny ve stejné místnosti. Určité druhy ovoce, především jablka, totiž vylučují etylén, urychlující dozrávání zeleniny, což přirozeně zkracuje dobu jejího skladování. Samozřejmostí je vybírat pro uskladnění plody bez známek poškození, aby se nemoci, škůdci či hniloba nepřenášely na ostatní uloženu úrodu. Zásoby v průběhu zimy pravidelně kontrolujte a nahnilé či jinak poškozené kusy okamžitě odeberte. Kořenovou zeleninu uchrání před vysycháním uskladnění ve vlhkém písku.

Přesazujte, dokud je čas

Podzim je optimální pro přesazování a sázení nových rostlin. Půda je totiž stále přiměřeně teplá z léta a díky pravidelným deštům, které k podzimu zákonitě patří, také dostatečně vlhká. Rostliny tak mají ideální podmínky a prostor na to, aby si zvykly na nové místo a stihly vytvořit nové kořeny.

Prořežte keře a křoviny

Když začnou keře a živé ploty žloutnout, ohnou se jim stonky k zemi nebo tvoří semena, je ten pravý čas je ostříhat. Právě totiž natahují mízu zpátky do kořenů, a bez zástřihu mohou uhynout. Klidně snesou zkrácení až na čtvrtinu původní velikosti (v závislosti na konkrétní rostlině). Zároveň z keřů i živých plotů pravidelně odstraňujte veškeré listí napadané z okolních stromů, aby měly dostatek čerstvého vzduchu.

Text: redakce -ll-, foto: Gardena, Briggs&Stratton