Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Pomocník při jarním úklidu zahrady

Bosch - čištění dlažby

Tlaková myčka je užitečný stroj, jenž nabízí v exteriéru domu skutečně univerzální využití. Pracuje rychle a spolehlivě, ušetří vám tedy fyzickou námahu i čas, navíc i značné množství vody.

Hodí se například při odstraňování bahna či zbytků trávy ze zámkové dlažby nebo plotu, poradí si s plísní a mechem na fasádě i střeše, uplatnění najde i při čistění bazénu. Zvládne očistu balkonů, okapů a podhledů, zahradního nábytku, grilu či nejrůznějších odpadních kontejnerů, stejně jako zpevněných ploch.

Balkony, okapy, podhledy, ploty

Jejich údržba je s pomocí tlakové myčky, opatřené klasickým nástavcem, velmi jednoduchá. Na podhledy zkuste nejdříve obyčejnou vodu bez čisticích prostředků, jejíž proud nasměrujte vždy před sebe, ne přímo vzhůru. Je-li to nutné, lze použít i adekvátní přípravek. U obkladů a fasády domu je nutné nejdříve povrchy namočit, a to s pomocí mírnějšího proudu, který je s pomocí vhodně zvoleného nástavec rozptylovaný do stran. Postupujte při tom zezdola nahoru. Je-li znečištění silné, můžete na tlakovou myčku nasadit rotující kartáč, který společně s proudem vody snadno zlikviduje i zaschlou špínu. Nakonec pomocí standardního nástavce střední velikosti vše opláchněte, tentokrát ovšem směrem od zeshora dolů. Moderní pomocník ve formě „wapky“ se osvědčil i při čistění dřevěných plotů, verand a teras. Pokud jde o surový materiál, doporučuje se po lázni a uschnutí opatřit povrch ošetřujícím olejem či novým nátěrem.

Zahradní nábytek, technika, gril, kontejnery

Také tady je využití tlakové myčky smysluplné a velmi účinné. Špína ani ostatní nečistoty zkrátka neodolají síle vody a rotačního kartáče. Je však třeba mít na paměti, že například v případě zahradního grilu je nutné použít navíc také odmašťovač. Nezapomeňte veškerá elektrická či plynová zařízení, která podrobujete očistě (například gril, sekačka, zahradní traktor….), odpojit od přívodu elektřiny či plynu. U sekačky je také třeba odstranit nože, nejen kvůli bezpečnosti, ale i pro snadnější čištění jejího vnitřku.

Podle čeho vybírat

Při koupi se lze orientovat podle několika kritérií: typu pohonu, tlaku (PSI) a průtoku (GPM) vody, jež určují čistící sílu myčky. Vyplatí se věnovat pozornost rovněž motoru (ideálně OHV) a čerpadlu, jež je srdcem stroje. Podle stupně a druhu znečištění je vhodné mít k dispozici více trysek s různým rozptylem vody, hodit se bude i možnost přisávání čisticího prostředku, který je mnohdy pro výslednou efektivitu působení nezbytný. Důležitá je také regulovatelnost výkonu stroje a prudkosti proudu vody. I malé „wapky“ totiž používají sílu, jež by mohla čištěné plochy poškodit. K dispozici jsou rozmanité speciální nástavce, rotační či 90stupňová tryska, kartáče, komfort využívání stroje zvyšují prodlužovací hadice či vodní filtry.

Text: redakce -ll-, foto: BOSCH, KÄRCHER, BRIGGS&STRATTON, NILFISK, MOUNTFIELD