Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Práce s řetězovou pilou: bezpečnost na prvním místě

Husqvarna

Při práci s řetězovou pilou, ať už na zahradě či v lese, je vždy na prvním místě bezpečnost. Riziko zranění se dá snížit nejen dodržováním základních pravidel, ale také používáním ochranných pomůcek. Ty již dávno nejsou zásadou pouze profesionálních pracovníků v lese nebo arboristů. Ochranné pracovní doplňky by měly mít místo i v té nejmenší kůlně.
Práce s řetězovou pilou může být nebezpečná a nelze ji podceňovat. Rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15 – 20 metrů za sekundu. Abyste měli takovou sílu a výkon pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné dodržovat zásady bezpečné práce. Při samotné práci je nezbytná maximální obezřetnost, přesné dodržování bezpečnostních pravidel a používání předepsané výstroje. Když řežete sami, mějte připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička pro poskytnutí první pomoci. On – line příručku pro bezpečnou práci s motorovou pilou naleznete zde.
Základ výbavy tvoří přilba s ochranou obličeje a chrániče sluchu. Chybné je domnívat se, že je přilba pouze doménou profesionálních dřevorubců, které ji nosí při kácení a odvětvování stromů v lese, zatímco vám jako kryt před odletujícími třískami postačí ochranné brýle. Přilba ale chrání i před nebezpečným zpětným vrhem pily, proto by nikdy neměla chybět.
Ochrannou přilbu Husqvarna Classic pro práci na zahradě nebo v lese si snadno přizpůsobíte dle svých potřeb.Je vybavena kovovou ochrannou síťkou, která obličej chrání, ale zároveň poskytuje dobrou viditelnost i za deště.
Stejně tak zapomeňte na řezání bez pevných bot s neklouzavou podrážkou. Nejlepší je mít obuv s kovovou špičkou nebo ochranou proti proříznutí. Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení a rukavice.
Pracovní oděv nesmí být volný, tím se sníží riziko jeho zachycení. Ideální je, když má ochranu proti proříznutí. Ta se sestává z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. V případě kontaktu roztočeného řetězu pily s oblečením z neprořezu se vlákna během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej tak zastaví. (obr. H120-0061)
Pro příležitostné uživatele řetězové pily jsou vhodné návleky Husqvarna Classics protipořezovou ochranou. Navlékají se na pracovní kalhoty, jsou dostupné v jedné univerzální velikosti.
Pohodlné rukavice Husqvarna Functional s protipořezovou ochranou jsou určené pro náročné používání při práci s řetězovou pilou. Mají zdvojenou dlaňovou část z kozinky s dobrou odolností vůči vlhkosti.
Více o ochranných prostředcích na www.husqvarna.cz.

Tagy: