Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Připravte zahradu na jaro

S přibývajícími stupínky na venkovním teploměru přichází čas pro přípravu zahrady na první jarní sluneční paprsky. Důkladně si naplánujte, co všechno je nutné před nadcházející sezónou udělat, abyste na nic důležitého nezapomněli.

Zaměřte se především na trávník, ovocné stromy, živé ploty a záhonky. Zahrádkáři pak jistě budou chtít doplnit svou výbavu nástrojů o nové kousky, které by jim usnadnily práci, aby si pak mohli užívat krásného prostředí plnými doušky.

Až oschne půda

Do práce přímo na zahradě nebo záhonech se pusťte teprve, když je půda dostatečně suchá. Jinak by mohlo dojít k jejímu nechtěnému upěchování a zhutnění chůzí. Je-li skutečně připravena, odhalí jednoduchý test: naberte hrst zeminy a vytvořte kuličku, tu pak pusťte na zem. Pokud se roztříští, je půda pravděpodobně dostatečně suchá pro práci. Zůstane-li však kulička nedotčena, zahradu nechte ještě odpočívat. Zahálet ale nemusíte: jarní aktivita by se totiž kromě zahrady samotné měla týkat i úklidu sklepa či dílny, kde bývá obvykle uloženo všechno nářadí. Zjistíte tak třeba, co už dosloužilo, co je nutné vyhodit a nahradit něčím novým, lepším.

 

Protiplevelová válka

Trávník by se měl po zimě dostatečně provzdušnit, aby se živiny a vláha dostaly snáze ke kořenům. Bez odstranění mechu, plevele a odumřelých částí rostlin nebude hustého, sytě zeleného pažitu. Plevel se na trávníku a v zahradách obecně začně objevovat s rostoucí venkovní teplotou, proto se na něj vrhněte dobře vyzbrojeni co nejdříve. Využít při tom můžete mnoho přípravků, které vám pomohou nechtěného „obyvatele“ zahrady vyhubit. Na začátku jara potřebuje tráva také větší množství živin, jež lze zajistit přihnojením trávníku. Nezapomínejte ani na stromy, keře a trvalky, potřebují prořez a prostřih ještě než vypučí.

Staří i noví pomocníci

Jakpak asi zahradní náčiní přežilo zimu? Teď je právě ideální čas to zkontrolovat, zjistit škody a napravit nedostatky. Pro probouzení zahrady se budou hodit jak drobná šikovná udělátka, tak pořádné hrábě, lopata či rýč, stejně jako řetězová pila nebo dokonce zhradní traktor. Záleží na velikosti pozemku, který na vaše pilné ruce a technické pomocníky čeká.

Text: redakce PhDr.  -ll-
Text: foto: Mall.cz, Fiskars, Stihl, Briggs stratton