Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Probuďte zahradu ze zimního spánku

Kámen Drozd Břidlice Brown

Sezona víkendů na chatách a chalupách je nezadržitelně na obzoru, nastává čas na důkladnou kontrolu a údržbu pozemku i rekreačního objektu. Po nezbytné inspekci podkroví, oken nebo vodovodních trubek se můžete pustit do oživení a zkrášlení obydlí a jeho okolí.

Porozhlédněte se uvnitř

Pokud jste chalupu pečlivě zazimovali, čeká vás jen běžná údržba, jinak se ovšem nevyhnete menším či větším opravám. Nejprve zkontrolujte stav oken, dveří a střechy. Pod náporem zimního počasí (která se letos, pravda, příliš nevyznamenala) mohly utrpět i okapy. Pokud už rámy oken špatně doléhají, provizorně je utěsněte samoizolační páskou. Pečlivě prohlédněte kouty a stěny, a to především za nábytkem, jestli na nich jako důsledek vlhkosti nebují plíseň. Ta by totiž mohla poškodit i elektroinstalaci, proto vyzkoušejte všechny vypínače. Dřevěné trámy v podkroví zase mohly napadnout dřevokazné houby, a poznamenat tak statiku konstrukce celé stavby. Na neobývané (i obývané) půdě navíc mohly přes zimu najít úkryt myši, nebo se objevit jiní škůdci.

Pozornost věnujte i komínu a kamnům. Pokud topíte dřevem, pozvěte alespoň jednou za rok na jejich kontrolu kominíka , předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína se vyplatí i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Je také na čase obnovit funkčnost vodovodů, vypuštěných na zimu kvůli riziku zamrznutí. Předtím ale ještě raději prověřte, zda trubky nebyly přece jen nějak poškozeny. Vyčistěte i odpady a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli, vydezinfikujte kuchyňskou linku, lednici, podlahy, koupelnu a toaletu. Vyperte veškeré textilie v interiéru, matrace a koberce vyklepejte a vyvětrejte. Nezapomeňte se přesvědčit, že máte k dispozici funkční hasicí přístroj, jehož pravidelná revize je dokonce povinná.

Venkovní kontrola a úklid

S nástupem jara přicházejí i starosti s úklidem na zahradě, terase a všeobecně kolem domu. Odbornou kontrolu si zaslouží i studna, a to minimálně dvakrát ročně. Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Pokud se chcete ujistit, že voda je pořád pitná, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. V případě přítomnosti škodlivých mikroorganismů se nevyhnete kompletní dezinfekci.

S mizejícím sněhem se kromě rozkvétajících rostlin objevují i zanesené spáry mezi dlažbou, nečistota v bazénu, zašpiněná příjezdová cesta a chodníčky… Tady velmi účinně pomůže některý z vysokotlakých čističů. Je-li vybaven praktickou teleskopickou hliníkovou rukojetí, dosáhnete s ní snadno i do špatně dostupných míst. Lehký a dobře ovladatelný akumulátorový foukač se zase skvěle osvědčuje při každoročním čištění okapů a odstraňování zbytků větví, sněhu nebo zapomenutého listí, zafoukaného do míst, kam rozhodně nepatří.
Na konci zimy je také vhodné střihem odstranit odumřelé či zimou poškozené části dřevin a zarovnat nebo vytvarovat živý plot. Hravě to zvládnete díky lehkým, a přesto výkonným akumulátorovým nůžkám.

Připravte se na slimáky

Mírný průběh zimy signalizuje, že se letos budeme opět muset potýkat s velkým množstvím slimáků, kteří v současné době patří k největším škůdcům zahrad: rychle se množí, dokážou spořádat neuvěřitelné množství zeleniny i okrasných rostlin a boj s nimi není snadný, nejen proto, že ven vylézají hlavně v noci. Pokud je nechcete každodenně ručně sbírat a likvidovat, možná vás zaujme snadné, bezpečné a k přírodě šetrné řešení. Vyzkoušejte Ferramol, biologicky odbouratelný přípravek. Jeho účinnou látkou je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje ve volné přírodě, a proto není při náhodném požití škodlivý ani pro člověka, ani pro domácí či divoká zvířata nebo ptáky. Funkčnost granulí nesnižuje ani déšť, zálivka a vlhké počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější.

Text: redakce -ll-, foto: Stihl, Neudorff, Hornbach, Roubenky Roubal, Josef Duben